Ponad 13 mln zł z budżetu województwa dla samorządów, blisko 3 mln zł na rewitalizację, prawie 3,8 mln zł na ratowanie zabytków oraz kolejne środki na wsparcie OSP, rozwój sportu i inicjatyw społecznych – to najważniejsze decyzje podjęte przez radnych podczas czwartkowej (26.06) sesji Sejmiku Województwa Podlaskiego.
Sejmik zwiększył pulę środków w ramach Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów o ponad 2 mln zł. Łącznie 109 podlaskich samorządów otrzyma łącznie ponad 13,2 mln zł z budżetu województwa na realizację najważniejszych lokalnych inwestycji.
Dzięki tegorocznemu wsparciu samorządy zrealizują projekty związane m.in. z budową i modernizacją dróg, rozwojem infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, remontami szkół i świetlic wiejskich, inwestycjami sportowymi i rekreacyjnymi, ochroną zdrowia, poprawą bezpieczeństwa mieszkańców oraz zwiększeniem efektywności energetycznej obiektów publicznych.
Podczas obrad zwiększono również o kolejne 135 tys. zł puli środków na zakup sprzętu ratowniczo-gaśniczego oraz umundurowania dla ochotniczych straży pożarnych z regionu. Pierwotnie na ten cel w budżecie województwa zabezpieczono 1,5 mln zł, następnie w maju zwiększono alokację o 245 tys. zł, a podczas czerwcowej sesji dołożono kolejne 135 tys. zł.
Łączna kwota wsparcia wynosi obecnie 1,88 mln zł, co pozwoli na przyznanie dotacji wszystkim 111 wnioskodawcom, którzy uzyskali pozytywną ocenę komisji konkursowej.
Radni zdecydowali o przekazaniu blisko 3 mln zł dla 11 samorządów w ramach konkursu „Regionalne Granty na Rewitalizację”, realizowanego w projekcie „Regiony Rewitalizacji Edycja 3.0”. Środki pochodzą z Funduszy Europejskich i budżetu państwa.
Dofinansowanie otrzymają: Gmina Gródek, Gmina Szudziałowo, Miasto Bielsk Podlaski, Gmina Bargłów Kościelny, Gmina Szczuczyn, Miasto Suwałki, Gmina Grajewo, Gmina Poświętne, Gmina Boćki, Gmina Choroszcz oraz Gmina Łapy. Dzięki wsparciu powstaną nowe miejsca integracji mieszkańców, zagospodarowane zostaną przestrzenie publiczne, a lokalne społeczności zyskają nowe możliwości aktywności społecznej, kulturalnej i edukacyjnej.
Sejmik podjął również uchwałę dotyczącą ochrony dziedzictwa kulturowego regionu. Na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach przeznaczono 3,8 mln zł.
Wsparcie otrzyma 60 beneficjentów, w tym parafie różnych wyznań, organizacje społeczne, instytucje kultury, samorządy oraz właściciele prywatnych obiektów zabytkowych. Dotacje pozwolą m.in. na remonty dachów i elewacji, konserwację zabytkowych organów, ikon, polichromii i ołtarzy oraz poprawę bezpieczeństwa zabytkowych obiektów.
Podczas sesji przyjęto również uchwały dotyczące programów wspierających rozwój lokalnych społeczności.
Budżet programu „Kreatywna Wieś” zwiększono o 424 tys. zł. Dzięki temu kolejne 20 gmin otrzyma dofinansowanie na modernizację świetlic, zagospodarowanie przestrzeni publicznych, tworzenie miejsc rekreacji oraz rozwój infrastruktury turystycznej (wcześniej dotacje otrzymało 66 projektów na kwotę 802 tys. zł).
Kolejne 1,6 mln zł z budżetu województwa trafi do dziewięciu samorządów na rozwój infrastruktury sportowej w ramach programu realizowanego wspólnie i współfinansowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Dzięki temu powstaną nowe boiska, a stadiony i sale sportowe zostaną zmodernizowane. Chodzi o gminy: Choroszcz, Perlejewo, Śniadowo, Czyżew, Suwałki, Narew, Wąsosz, Powiat Bielski i Miasto Zambrów.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu kolniak24.eu. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Kolejny przystanek widmo? A może straszydło
A ja przypomnę państwo że przystankami w powiecie zajmuję się, lub powinna zajmować się rada powiatu, no ale z uwagi na "natłok" spraw oczywiście są ważniejsze niż jakieś tam przystanki. To jest dowód na to jaki jest faktyczny stan zarządzania powiatem przez tych ludzi. Powiat z dykty i kartonu.
Magda
17:52, 2026-06-28
Przerwa w dostawie ciepłej wody na terenie Kolna
Rozumiem, że prace konserwacyjne są potrzebne, a nawet wymagane, ale wszystko w granicach rozsądku. Co to w ogóle ma być, żeby co rok powtarzała się taka sytuacja, że nie ma ciepłej wody przez tak długi czas. Zwłaszcza przy obecnych warunkach pogodowych, prysznic jest niezbędny, a w lodowatej wodzie średnia to przyjemność. Przy większej liczbie domowników grzanie wody w garnkach jest uciążliwe i kosztowne. Jakaś paranoja... W dużym mieście już dawno by was zjedli, a to jest Kolno, w Kolnie wszystko wolno.
Anonimka
17:41, 2026-06-28
Kolejny przystanek widmo? A może straszydło
Droga powiatowa więc raczej powiat jest zarządcą przystanku.
.
17:38, 2026-06-28
Przerwa w dostawie ciepłej wody na terenie Kolna
Osoba która udaje burmistrza nie widzi w tym problemu.
hehe
17:26, 2026-06-28