Radni Gminy Turośl podjęli (10.12) uchwałę w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i ustalenia stawki takiej opłaty. Podstawowa stawka została podniesiona o 2 zł. Powodem jest zbilansowanie systemu po przetargu na odbiór odpadów.
Dokonano wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w taki sposób, że w przypadku nieruchomości, na której zamieszkują mieszkańcy, opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi stanowi iloczyn liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość i stawki ustalonej opłaty.
Stawkę opłaty za odpady segregowane ustalono w wysokości 27 zł miesięcznie od osoby zamieszkującej daną nieruchomość.
Równocześnie ustalono podwyższoną stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w dwukrotnej wysokości stawki podstawowej, tj. 54 zł miesięcznie od osoby zamieszkującej daną nieruchomość jeśli właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny.
- Zwalnia się z części opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym w wysokości 1,00 zł miesięcznie za jednego mieszkańca proporcjonalnie do zmniejszenia kosztów gospodarowanie odpadami komunalnymi z gospodarstw domowych - czytamy w treści uchwały.
Ponadto ustalono ryczałtową stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za rok bez względu na długość okresu korzystania z nieruchomości od domku letniskowego na nieruchomości lub innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno – wypoczynkowe:
1) w przypadku, gdy odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny – w wysokości 130 zł;
2) w przypadku, gdy właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny – w podwyższonej wysokości – 260 zł.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2026 r.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu kolniak24.eu. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Starosta: Macie asa w rękawie – zawód
Znam może 4-5 nauczycieli z gimby kolneńskiej, którzy potrafili i nauczyć i zaciekawić. Czuć od nich było pasję, że to lubią i że im się chce. Potem w liceum to była sztuka ściągania i udawania, że się uczy. Matura dla cieminaków i żeby jej nie zdać trzeba się mocno postarać. Pozdro dla absolwentów gimbazy kolneńskiej
Fimbud
12:36, 2026-06-27
Starosta: Macie asa w rękawie – zawód
Kiedyś to z tej szkoły wychodzili fachowcy .A mój syn jak się uczył w tej szkole mechanika samochodowego to musiał sobie załatwić praktyki w zakładzie samochodowym i najczęściej to malowali płoty i sprzątali warsztat.Po ukończeniu szkoły wyjechał do Niemiec i nie pracuję w zawodzie mechanika tylko budowlańca.
Halina
12:10, 2026-06-27
Mieszkanka Kolna o przystanku widmo
Jest pytanie jest odpowiedź .A na przystanku syf .Ale co tam najważniejsze że w całym mieście PZD posadził hortensje co zarośnięte w pień i usychają.U nas plac defilad piękny a co tam peryferie.
Ja
12:04, 2026-06-27
Mieszkanka Kolna o przystanku widmo
Autobusy widmo tez są. Milaly być nowe połączenia Turośł -Kolno. Pisaliście w grudniu w kolniaku że wójt z Turośli pozyskał dofinansowanie na ten rok do nowych połączeń na tej trasie.... teraz cisza. Mamy jiz polowe roku a tu zadnych zmian. Teraz wakacje i zero autobusów w soboty i niedziele też nie ma. Czy Kolniak może to zbadać? Czy może przycisnąć wójta bo nic nie robi?
Danuta
12:02, 2026-06-27