W minioną niedzielę, cztery dni przed 11 listopada, mieszkańcy Stawisk obchodzili Święto Niepodległości. W miejskim parku, przy udziale żołnierzy i orkiestry wojskowej przypomniano o wydarzeniach z 1918 roku.
Jak mówiła burmistrz Stawisk, uroczystości zaplanowano na niedzielę, żeby więcej mieszkańców mogło w nich uczestniczyć.
- W Gminie Stawiski obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości na cztery dni przed prawidłowymi obchodami. Jest tak dlatego, że podjęliśmy taką decyzję cztery lata temu, że obchody będą zawsze w niedzielę przed 11 listopada. Wynika to z tego, że jesteśmy gminą typowo rolniczą, a niedziela jest czasem świętym. Wtedy naszym mieszkańcom łatwiej jest uczestniczyć w uroczystościach. Dlatego, chcąc zachować pamięć i przypomnieć naszym mieszkańcom jak ważne są obchody Święta Niepodległości, podjęliśmy decyzję o obchodach w niedzielę - mówiła Agnieszka Rutkowska.
Zaproszeni na uroczystość goście podkreślali jak ważna jest pamięć o bohaterach, dzięki którym odzyskaliśmy wolność 104 lata temu.
- Polska po 123 latach odzyskała Niepodległość. Musimy pamiętać, że raz dana wolność, nie jest dana na zawsze. Uczestnicząc w takich uroczystościach możemy dać wyraz naszego patriotyzmu. Trzeba zawsze być gotowym, żeby stanąć w obronie Ojczyzny i musimy pamiętać o tych wydarzeniach i bohaterach, którym zawdzięczamy wolność - mówił wicestarosta Karol Pieloszczyk.
W uroczystościach w Stawiskach wzięli udział podlascy parlamentarzyści, a także samorządowcy i przedstawiciele służb mundurowych.
Swojak10:10, 07.11.2022
We wrześniu róbcie te święto ?
mmc11:37, 07.11.2022
Tylko pytam, czy 11 listopada to też dzień wolny od pracy i święto?
Pozostałe komentarze
Zbyszek10:49, 07.11.2022
Mając na uwadze logikę pisiorów Boże Narodzenie będę obchodził w maju i zrobię sobie grila.
Bareja wiecznie żywy11:57, 07.11.2022
I tyle w temacie. Zazdroszczę Stawiskom takiej osobistości.?
AB Kolno14:28, 07.11.2022
Szanowna Pani Burmistrz. Z tym umiłowaniem wolności i tradycji to ostrożnie proszę. Na stronie Waszej szkoły wyczytałem, że tradycja i chlubna historia to o ho, ho! Wiedziony nadzieją wspólnej pasji wysłałem na adres e-mail szkoły info o następującej treści (08.05.2022): "W przedwojennym wykazie Waszych nauczycieli znajduje się Pani Bronisława Starostko. Z tego co wiem, uczyła również u Was w latach powojennych. Podsuwam ciekawy wątek, związany z tą postacią. Nie wiem czy Wam wiadomo, że wojnę spędziła na Syberii, gdzie wywieźli ją Sowieci, wraz z dwoma małoletnimi synami. Jeden z nich nie przeżył zesłania, utonął. Drugi, Leszek wrócił z matką do Polski. Z tego co wiem był lekarzem ginekologiem, mieszkał w Olsztynie (nie wiem czy jeszcze żyje). Informacje te mam od mojej mamy rocznik 1934 (już nieżyjącej), również zesłańca Sybiru. Mama uczęszczała do Początkowej Szkoły Polskiej w Ust Kałmance, w Ałtajskim Kraju (południowa Syberia). Kierownikiem owej szkoły była właśnie Pani Starostko. Posiadam oryginalne zaświadczenie z tej szkoły, podpisane przez Panią Kierowniczkę, potwierdzające fakt pobierania nauki, datowane na 30 IV 1946 r. Wystawiono je przed powrotem do kraju. Mogę udostępnić kopię dokumentu, w końcu ma to jakiś związek z Waszą placówką." Jaki był odzew - ano żaden!
pod publiczkę17:48, 07.11.2022
Bo to ich umiłowanie do kraju to tylko pod publiczkę. Tak żeby zdjęcia można zamieścić i pokazać się, bo niedługo wybory.
A termin wcześniejszy niż ogólnokrajowe święto, bo przecież trza też zdążyć do innych gmin tudzież miasta Kolno.
Swoją drogą, naprawdę żal, że takie historie Polaków walczących za kraj i dowody na to są ignorowane.
Swojak20:56, 07.11.2022
A w pisie była?????????
Tomasz Chojnowski 18:32, 07.11.2022
Dzień dobry.
Jak to dobrze, że zamieścił Pan komentarz pod tym artykułem, bo od tego maila minęło pół roku a nic mi o nim nie wiadomo. Osobiście sprawdzam pocztę.
Może trafił do SPAMu, bo nie mam go w skrzynce odbiorczej szkolnej poczty.
Jeśli ma Pan możliwość w dalszym ciągu udostępnienia kopii wspomnianego dokumentu to troszkę o kontakt.
Tomasz Chojnowski 602641345
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach
nick19:16, 07.11.2022
Przynajmniej wiemy, że radni śledzą komentarze. Szkoda tylko, że nie biorę sobie ich do serca.
do nick23:21, 07.11.2022
Masz odwagę krytykować, miej też odwagę się podpisać
Lipson20:42, 08.11.2022
A Święto Narodowe Trzeciego Maja zrobita sobie w sierpniu lub grudniu? Co mają rolnicy robić aż tak pilnego w połowie listopada? Sianokosy, żniwa, wykopki, orkę czy siew? Bo obrządek jest codziennie. Patriotą jest się zawsze- w każdy dzień tygodnia, w każdą pogodę, zawsze i wszędzie
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu kolniak24.eu. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Kolnianie bawią się na festynie miejskim
A mi się podobało. Wszyscy powinni byc zadowoleni. Była muzyka dla starszych a później dla młodzieżu Dj i After Party dali ognia!
Xyz
15:27, 2026-06-28
Włodarz tłumaczy, że dokonano także wyceny gruntów
Ale my szanowny burmistrzu nie jesteśmy przeciwko blokowi tylko lokalizacji! Moim zdaniem można by go zbudować na ulicy Szmaragdowej, jest tam mnóstwo miejsca i do tego została tam zbudowana nowa szeroka ulica. Jest to idealna lokalizacja pod te inwestycję. Więc proszę to wziąć pod uwagę bo jakby nie było został Pan wybrany nie po to aby realizować Pana widzimisie, tylko nasze widzimisie! Ale jak to Panu nie pasuje to drzwi otwarte, nikt Pana nie trzyma na siłe.
Paweł J.
15:00, 2026-06-28
Włodarz tłumaczy, że dokonano także wyceny gruntów
,,Ani katolik, ani Polak, ani nikt inny, nie mogą mieć w państwie większych praw, niż ma człowiek." - ks. Józef Tischner. Te słowa , mówią wszystko.
człowiek
14:59, 2026-06-28
Kolnianie bawią się na festynie miejskim
Tam byli twoje dzieci stare tumany a wy to byliście aniołkami?
Ttty
14:27, 2026-06-28