Michał Połoński podczas ostatniej sesji (27.04) złożył interpelację dotyczącą braku chodników przy rozbudowie drogi powiatowej nr 1898B na odcinku Mały Płock – Mściwuje (przy ul. Grodzkiej w Małym Płocku). W tej sprawie poznaliśmy właśnie stanowisko starosty.
Przypomnijmy, że radny Połoński zwrócił się z prośbą o udzielenie informacji oraz wyjaśnień dotyczących zakresu realizowanych prac. Jak tłumaczył, z informacji przekazanych przez mieszkańców wynika, że w ramach inwestycji nie przewidziano budowy chodników po żadnej stronie drogi, pomimo wykonania krawężników sugerujących ich powstanie.
Radny zadał kilka pytań:
1. Czy w dokumentacji projektowej przedmiotowej inwestycji przewidziano budowę chodników? Jeśli nie - jakie były przyczyny ich pominięcia?
2. Czy na etapie projektowania analizowano potrzebę budowy infrastruktury dla pieszych, w szczególności w kontekście bezpieczeństwa mieszkańców?
3. Czy istnieje możliwość uzupełnienia inwestycji o budowę chodników w ramach obecnego zadania lub w odrębnym etapie?
4. Jakie działania planuje Zarząd Powiatu w celu zapewnienia bezpieczeństwa pieszych na tym odcinku drogi?
- Podkreślam, że brak chodników przy drodze przebiegającej przez teren zabudowany stwarza realne zagrożenie dla pieszych, w tym dzieci i osób starszych – podsumowuje Michał Połoński.
W odpowiedzi na interpelację starosta poinformował, że w dokumentacji projektowej przedmiotowej inwestycji przewidziano wykonanie chodników w lokalizacjach, w których istniały one pierwotnie, a także jako element zapewniający dojście do nowo projektowanych miejsc postojowych.
- Dokumentacja nie obejmowała realizacji nowych, odrębnych ciągów pieszych – podkreśla Tadeusz Klama.
Starosta dodaje, że na etapie opracowywania dokumentacji projektowej analizowano potrzeby budowy infrastruktury dla pieszych, w szczególności w kontekście bezpieczeństwa mieszkańców.
- W toku prowadzonych prac nie zgłoszono potrzeby realizacji dodatkowych chodników. Analiza uwarunkowań lokalnych wykazała ponadto, że zabudowa w przedmiotowym obszarze ma charakter rozproszony, a liczba zabudowań mieszkalnych jest niewielka, co ogranicza natężenie ruchu pieszego – tłumaczy Tadeusz Klama. - Dodatkowo brak jest ciągłości potencjalnego ciągu pieszego oraz jego powiązania z istniejącą infrastrukturą - zarówno w kierunku drogi krajowej nr 63, jak i dróg gminnych przyległych do analizowanego odcinka.
Starosta zaznacza, że przedmiotowa inwestycja stanowi zadanie o dużej skali i wysokich kosztach realizacji, obejmujące m.in. wykup gruntów niezbędnych do poszerzenia pasa drogowego, nową, wzmocnioną konstrukcję 6 m jedni, przebudowę 3 obiektów inżynierskich, budowę zjazdów z przepustami, miejscowo utwardzonym poboczem oraz wykonanie innych kosztownych elementów infrastruktury podziemnej.
W związku z powyższym przy ustalaniu zakresu inwestycji uwzględniono uwarunkowania ekonomiczne oraz konieczność realizacji robót niezbędnych i obligatoryjnych.
- W ramach obecnie realizowanego zadania nie przewiduje się rozszerzenia inwestycji o budowę nowych chodników – twierdzi starosta. - Jednocześnie informuje się, że istnieje możliwość realizacji ciągu pieszego w przyszłości. Należy jednak podkreślić, iż ze względu na ograniczoną szerokość pasa drogowego, ewentualna budowa chodnika wymagałaby zastosowania rozwiązań o parametrach odbiegających od standardowych, w szczególności zmniejszonej szerokości użytkowej. Zapewnienie chodnika o parametrach normatywnych wiązałoby się natomiast z koniecznością ingerencji w przyległe nieruchomości, w tym rozbiórki istniejących ogrodzeń oraz poniesienia dodatkowych kosztów związanych z wykupem gruntów.
W zakresie poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego wskazuje się, że przedmiotowy odcinek drogi zlokalizowany jest w terenie zabudowanym, gdzie obowiązuje ustawowe ograniczenie prędkości, stanowiące podstawowy środek uspokojenia ruchu i zwiększenia bezpieczeństwa pieszych - podsumował Tadeusz Klama.
Poinformował również, że na odcinku od drogi krajowej nr 63 do ul. Ogrodowej zlokalizowane będą dwa przejścia dla pieszych
::news{"type":"see-also","item":"53576"}
Mieszkaniec 12:32, 08.05.2026
To kto odebrał inwestycje sieci Dino? Nie ma możliwości bezpiecznego dotarcia do sklepu nawet w ciągu drogi krajowej! Rozumiem że jest XxI wiek , ale nie każdy jest zmotoryzowany.Wsztstko na NIE! Zabezpieczenie skrzyżowania na tzw.krzyżòwkach też nie ma komu się tym zająć!przyjdą wybory zobaczymy kto po dłoniach pierwszy będzie całował.
Zaskrodzie 20:45, 08.05.2026
Za mały elektorat? Za biedni ludzie? U nas to drogę do jednego domu zrobiono bo tam mieszka jegomość że ho ho.Niech radny go zapyta jak się to robi i będzie chodnik.Spotykają się przecież na sesjach .
nieudacznik10:33, 09.05.2026
Ty gościu a co ty w ogóle przewidujesz? Drzewa wycinać to potrafisz to już wiemy, różne oddziały szpitalne i bursy tez potrafisz zamykać, pozować do sweet foci o to to potrafisz, jestem ciekaw jaki układ wybrał cię na starostę bo przecież nie z wyborów tam trafiłeś. Dobrze że na szmaragdowej gdzie jest jeden pałac chodnik zrobiłeś.
Pozostałe komentarze
Mały Płock16:12, 08.05.2026
Niech się Pan radny zajmie chodnikami koło swojego domu. Kilka lat temu sobie pobudowali a resztę mieszkańców oleli! I co najważniejsze tam nie ma trzech domów tylko kilkadziesiąt.
Do redaktora16:28, 08.05.2026
A może reaktor by się zainteresował ostatnią sytuacją jaka miała miejsce w Szkole Podstawowej nr 2 w Kolnie. Tam aż się prosi o jakiś artykuł i wyjaśnienia zaistniałej sytuacji.
hehe10:34, 09.05.2026
zapomnij, takich tematów ten pismak sie nie tyka.
szkoła porażka10:59, 09.05.2026
dyrekcja emeryci , co wszystko w dupie mają. Aby dotrwać i niech się pali, niech się wali. Tylko otoczka. Ładny apel , ładne przedstawienie i nic po za tym, Za to na każdych drzwiach magistry. Dobre miny do złej gry.
Anja$10:59, 10.05.2026
A co się stało?
Anja$11:00, 10.05.2026
On będzie przewidywał jeśli mu coś z przetargu skapnie 😆
oooo12:26, 10.05.2026
To on ma wójta od promocji Dudy i chodników nie mogą zrobić???????
do ooo14:43, 10.05.2026
To chyba Duda wypromował wujta więc teraz cicho siedzą
No tak18:29, 10.05.2026
chodników nie ma i nie bedzie, bo nie będzie
zzzz05:50, 11.05.2026
A w gminie mówią że to gmina a nie powiat ta trochę finansuje idź do wójta to chodnik Ci zrobi
yy14:12, 11.05.2026
A tak idź do niego to on załatwi sprawę !!!!radne jak baranki potulne nawet ta z Józefowa ucichla
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu kolniak24.eu. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Woda z wodociągu jest ponownie przydatna do spożycia
A kto przeplukal wodociąg z tego syfu
Obywatel
17:54, 2026-06-23
XX zwyczajna sesja Rady Miasta Kolno (porządek obrad)
Wyrażam wolę do przystąpienia realizacji budowy spalarni przy ul. Bursztynowej. Już wcześniej miał ktoś taki pomysł. Popieram
Tika
13:00, 2026-06-23
Zanieczyszczona woda w gminie Kolno
To powinno być na samej górze, na czerwono. Kto prawdzie tę stronę?
Jaka
11:35, 2026-06-23
32-latka, jak i 47-latek stracili prawa jazdy
Ten ptaszek z czerwonego to już chyba wszystkie rozumy pozjadał, taki jest mądry...a to prawda ze teściowa z księdzem robi bara bara ??
Ten ptaszek
22:47, 2026-06-22