Wiadomości z regionu

Zamknij

Dodaj komentarz

Tadeusz Klama odpowiedział na interpelację Michała Połońskiego

Zebrał Kolniak24 08:48, 08.05.2026 Aktualizacja: 08:57, 08.05.2026
14 Klama: nie przewiduje się budowy nowych chodników Na zdjęciu starosta Tadeusz Klama

Michał Połoński podczas ostatniej sesji (27.04) złożył interpelację dotyczącą braku chodników przy rozbudowie drogi powiatowej nr 1898B na odcinku Mały Płock – Mściwuje (przy ul. Grodzkiej w Małym Płocku). W tej sprawie poznaliśmy właśnie stanowisko starosty.

Przypomnijmy, że radny Połoński zwrócił się z prośbą o udzielenie informacji oraz wyjaśnień dotyczących zakresu realizowanych prac. Jak tłumaczył, z informacji przekazanych przez mieszkańców wynika, że w ramach inwestycji nie przewidziano budowy chodników po żadnej stronie drogi, pomimo wykonania krawężników sugerujących ich powstanie.

Radny zadał kilka pytań:

1. Czy w dokumentacji projektowej przedmiotowej inwestycji przewidziano budowę chodników? Jeśli nie - jakie były przyczyny ich pominięcia?

2. Czy na etapie projektowania analizowano potrzebę budowy infrastruktury dla pieszych, w szczególności w kontekście bezpieczeństwa mieszkańców?

3. Czy istnieje możliwość uzupełnienia inwestycji o budowę chodników w ramach obecnego zadania lub w odrębnym etapie?

4. Jakie działania planuje Zarząd Powiatu w celu zapewnienia bezpieczeństwa pieszych na tym odcinku drogi?

- Podkreślam, że brak chodników przy drodze przebiegającej przez teren zabudowany stwarza realne zagrożenie dla pieszych, w tym dzieci i osób starszych – podsumowuje Michał Połoński.

W odpowiedzi na interpelację starosta poinformował, że w dokumentacji projektowej przedmiotowej inwestycji przewidziano wykonanie chodników w lokalizacjach, w których istniały one pierwotnie, a także jako element zapewniający dojście do nowo projektowanych miejsc postojowych.

- Dokumentacja nie obejmowała realizacji nowych, odrębnych ciągów pieszych – podkreśla Tadeusz Klama.

Starosta dodaje, że na etapie opracowywania dokumentacji projektowej analizowano potrzeby budowy infrastruktury dla pieszych, w szczególności w kontekście bezpieczeństwa mieszkańców.

- W toku prowadzonych prac nie zgłoszono potrzeby realizacji dodatkowych chodników. Analiza uwarunkowań lokalnych wykazała ponadto, że zabudowa w przedmiotowym obszarze ma charakter rozproszony, a liczba zabudowań mieszkalnych jest niewielka, co ogranicza natężenie ruchu pieszego – tłumaczy Tadeusz Klama. - Dodatkowo brak jest ciągłości potencjalnego ciągu pieszego oraz jego powiązania z istniejącą infrastrukturą - zarówno w kierunku drogi krajowej nr 63, jak i dróg gminnych przyległych do analizowanego odcinka.

Starosta zaznacza, że przedmiotowa inwestycja stanowi zadanie o dużej skali i wysokich kosztach realizacji, obejmujące m.in. wykup gruntów niezbędnych do poszerzenia pasa drogowego, nową, wzmocnioną konstrukcję 6 m jedni, przebudowę 3 obiektów inżynierskich, budowę zjazdów z przepustami, miejscowo utwardzonym poboczem oraz wykonanie innych kosztownych elementów infrastruktury podziemnej.

W związku z powyższym przy ustalaniu zakresu inwestycji uwzględniono uwarunkowania ekonomiczne oraz konieczność realizacji robót niezbędnych i obligatoryjnych.

- W ramach obecnie realizowanego zadania nie przewiduje się rozszerzenia inwestycji o budowę nowych chodników – twierdzi starosta. - Jednocześnie informuje się, że istnieje możliwość realizacji ciągu pieszego w przyszłości. Należy jednak podkreślić, iż ze względu na ograniczoną szerokość pasa drogowego, ewentualna budowa chodnika wymagałaby zastosowania rozwiązań o parametrach odbiegających od standardowych, w szczególności zmniejszonej szerokości użytkowej. Zapewnienie chodnika o parametrach normatywnych wiązałoby się natomiast z koniecznością ingerencji w przyległe nieruchomości, w tym rozbiórki istniejących ogrodzeń oraz poniesienia dodatkowych kosztów związanych z wykupem gruntów.

W zakresie poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego wskazuje się, że przedmiotowy odcinek drogi zlokalizowany jest w terenie zabudowanym, gdzie obowiązuje ustawowe ograniczenie prędkości, stanowiące podstawowy środek uspokojenia ruchu i zwiększenia bezpieczeństwa pieszych - podsumował Tadeusz Klama.

Poinformował również, że na odcinku od drogi krajowej nr 63 do ul. Ogrodowej zlokalizowane będą dwa przejścia dla pieszych

::news{"type":"see-also","item":"53576"}

(Zebrał Kolniak24)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (14)

WYRÓŻNIONE KOMENTARZE

Pozostałe komentarze

Mały PłockMały Płock

13 0

Niech się Pan radny zajmie chodnikami koło swojego domu. Kilka lat temu sobie pobudowali a resztę mieszkańców oleli! I co najważniejsze tam nie ma trzech domów tylko kilkadziesiąt.

16:12, 08.05.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Do redaktoraDo redaktora

11 0

A może reaktor by się zainteresował ostatnią sytuacją jaka miała miejsce w Szkole Podstawowej nr 2 w Kolnie. Tam aż się prosi o jakiś artykuł i wyjaśnienia zaistniałej sytuacji.

16:28, 08.05.2026
Wyświetl odpowiedzi:3
Odpowiedz

hehehehe

8 0

zapomnij, takich tematów ten pismak sie nie tyka.

10:34, 09.05.2026

szkoła porażkaszkoła porażka

8 0

dyrekcja emeryci , co wszystko w dupie mają. Aby dotrwać i niech się pali, niech się wali. Tylko otoczka. Ładny apel , ładne przedstawienie i nic po za tym, Za to na każdych drzwiach magistry. Dobre miny do złej gry.

10:59, 09.05.2026

Anja$Anja$

2 0

A co się stało?

10:59, 10.05.2026

Anja$Anja$

2 0

On będzie przewidywał jeśli mu coś z przetargu skapnie 😆

11:00, 10.05.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

oooooooo

5 0

To on ma wójta od promocji Dudy i chodników nie mogą zrobić???????

12:26, 10.05.2026
Wyświetl odpowiedzi:1
Odpowiedz

do ooodo ooo

5 0

To chyba Duda wypromował wujta więc teraz cicho siedzą

14:43, 10.05.2026

No takNo tak

7 0

chodników nie ma i nie bedzie, bo nie będzie

18:29, 10.05.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

zzzzzzzz

2 2

A w gminie mówią że to gmina a nie powiat ta trochę finansuje idź do wójta to chodnik Ci zrobi

05:50, 11.05.2026
Wyświetl odpowiedzi:1
Odpowiedz

yyyy

2 1

A tak idź do niego to on załatwi sprawę !!!!radne jak baranki potulne nawet ta z Józefowa ucichla

14:12, 11.05.2026


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu kolniak24.eu. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%