Projekty związane z rozwojem odnawialnych źródeł energii zrealizują cztery gminy: Radziłów, Kolno, Miastkowo i Rajgród. Umowy z przedstawicielami tych samorządów podpisali we wtorek, 23 czerwca, wicemarszałek Wiesława Burnos i członek zarządu Jacek Piorunek.
Łączna wartość czterech projektów to niemal 4,5 mln zł, dofinansowanie z funduszy unijnych – 3 mln zł.
Gmina Kolno planuje montaż instalacji fotowoltaicznych i magazynów energii, stawiając na większą niezależność energetyczną i niższe koszty.
– Pozyskane środki przeznaczymy na budowę instalacji fotowoltaicznych na trzech stacjach uzdatniania wody – w Kumelsku, Zabielu i Janowie. Na stacjach w Kumelsku i Zabielu rozbudowane zostaną już istniejące instalacje, natomiast w Janowie powstanie zupełnie nowa farma fotowoltaiczna – mówi wójt Józef Wiśniewski. - Łączna moc wszystkich instalacji wyniesie około 150kW.
Dodatkowo każda ze stacji zostanie wyposażona w magazyn energii.
- To inwestycja, która pozwoli nam znacząco ograniczyć koszty związane z produkcją wody – zaznaczył włodarz gminy
Samorząd otrzymał na ten cel 400 tys. zł.
Celem przedsięwzięć jest zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych, ograniczenie kosztów funkcjonowania obiektów publicznych oraz poprawa jakości środowiska - podsumował członek zarządu Jacek Piorunek.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu kolniak24.eu. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Woda z wodociągu jest ponownie przydatna do spożycia
A kto przeplukal wodociąg z tego syfu
Obywatel
17:54, 2026-06-23
XX zwyczajna sesja Rady Miasta Kolno (porządek obrad)
Wyrażam wolę do przystąpienia realizacji budowy spalarni przy ul. Bursztynowej. Już wcześniej miał ktoś taki pomysł. Popieram
Tika
13:00, 2026-06-23
Zanieczyszczona woda w gminie Kolno
To powinno być na samej górze, na czerwono. Kto prawdzie tę stronę?
Jaka
11:35, 2026-06-23
32-latka, jak i 47-latek stracili prawa jazdy
Ten ptaszek z czerwonego to już chyba wszystkie rozumy pozjadał, taki jest mądry...a to prawda ze teściowa z księdzem robi bara bara ??
Ten ptaszek
22:47, 2026-06-22