Zadanie publiczne pod tytułem: „Działalność wspomagająca rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości – „Wstęp do pszczelarstwa - warsztaty” Koło Gospodyń Wiejskich Dziewczyny znad Pisy w Ptakach” - realizowane przez Koło Gospodyń Wiejskich „Dziewczyny znad Pisy” w Ptakach. Zadanie publiczne współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego 2024 rok (Fot. archiwum KGW w Ptakach)
W dniu 8 czerwca 2024 roku odbyło się spotkanie pn.: ”Wstęp do pszczelarstwa – warsztaty” KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH „DZIEWCZYNY ZNAD PISY” W PTAKACH
Warsztaty poprowadził Jakub Słomiński - zawodowy pszczelarz i hodowca matek pszczelich realizujący programy hodowlane, w tym programy ochrony zasobów genetycznych rodzimych pszczół. Właściciel gospodarstwa hodowlanego Pasieka Wojsławy, specjalizującego się w hodowli matek pszczelich a także pozyskiwaniu miodu, pyłku, pierzgi, wosku i propolisu. Członek Polskiego Stowarzyszenia Hodowców Matek Pszczelich. Prezes Rejonowego Koła Pszczelarzy w Wąsoszu. Porzucił karierę zawodową żeby w całości poświęcić się pracy z pszczołami.
Spotkanie zorganizowane zostało w świetlicy wiejskiej w Ptakach, na które przybyli dość licznie zaproszeni goście z terenu gminy Turośl i powiatu kolneńskiego. Wszyscy uczestnicy mieli okazję zapoznać się z podstawowymi zasadami budowania pasiek pszczelich.
Zdaniem pana Jakuba miłośnika i pasjonata pszczelarstwa mimo, iż wielu z nas marzy o miodzie z własnej pasieki to są również wśród nas tacy, którzy czytając o zjawisku masowego ginięcia pszczół podejmują decyzję o posiadaniu pszczół w celu ich ochrony. Niektórzy zauważają brak owadów zapylających w przydomowym ogrodzie i chcąc rozwiązań problem braku zadowalających plonów myślą o własnych ulach. Niezależnie od motywacji, aby zrealizować to zamierzenie trzeba założyć pasiekę i zostać pszczelarzem. Posiadanie pasieki nie jest tożsame z byciem pszczelarzem. Pszczelarz to odpowiedzialny, świadomy, opiekun pszczół.
Najpewniejszym źródłem wiedzy jest bardzo bogata literatura pszczelarska oraz warsztaty, kursy i szkolenia umożliwiające bezpośredni kontakt z pszczelarzami praktykami i profesjonalnymi hodowcami. Zorganizowane przez KGW „Dziewczyny znad Pisy” w Ptakach warsztaty umożliwiły uczestnikom bezpośredni kontakt z nowoczesnym pszczelarstwem. Dzięki temu PASIEKA WOJSŁAWY stały się idealnym partnerem, który w przyszłości może ułatwić przejście poszczególnych etapów i osiągnięcie celu, jakim jest posiadanie własnej pasieki i stanie się pszczelarzem.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za miło i pożytecznie spędzony czas, a panu Jakubowi oraz jego wspólnikowi - życzymy zdrowych pszczół i odpowiedniej dla nich pogody.
Kontakt:
tel. 502164941

Ziom21:18, 10.06.2024
No i coś w końcu dzieje się w Ptakach. Pozdrawiam z daleka.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu kolniak24.eu. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
XX zwyczajna sesja Rady Miasta Kolno (porządek obrad)
Wyrażam wolę do przystąpienia realizacji budowy spalarni przy ul. Bursztynowej. Już wcześniej miał ktoś taki pomysł. Popieram
Tika
13:00, 2026-06-23
Zanieczyszczona woda w gminie Kolno
To powinno być na samej górze, na czerwono. Kto prawdzie tę stronę?
Jaka
11:35, 2026-06-23
32-latka, jak i 47-latek stracili prawa jazdy
Ten ptaszek z czerwonego to już chyba wszystkie rozumy pozjadał, taki jest mądry...a to prawda ze teściowa z księdzem robi bara bara ??
Ten ptaszek
22:47, 2026-06-22
Sprzęt do nauki zdalnej dla szkoły
Oddaj prostaku bursę, co ci przeszkadzała? Nikt znajomy nie pracował? żeby placówkę utrzymać. Stoją pokoje puste dla kogo? Dla twojej przyjemności? Młodzież by się znalazła i ludzie mieliby pracę za najniższą, ale by mieli, a tak ,ani młodzieży, ani bursy, ale rude loki i okular na ryju zadowolony, że ludzi pozbawił pracy, bo łon jest starosta, ale nie człowiek, czyli nikt i wróć wreszcie do swojej prawdziwej partii, tylko trzeba mieć honor nie Tado? i nawet nie próbuj startować w wyborach, bo każda lista, na której się znajdziesz będzie w miarę naszych możliwości omijana, na czym stracą inni z listy. Nie pozdrawiam, ale nie życzę źle, różnimy się.......
Zabielak
22:02, 2026-06-22