Każdy z regionów naszego kraju ma swoje charakterystyczne potrawy. Dla niektórych z nich naprawdę warto przejechać pół kraju, bo są niepowtarzalne, smaczne i nie do dostania w innych miejscach. Wcale też nie ustępują przysmakom kuchni zagranicznych, które dostać można w niezliczonych restauracjach. A gdzie, poza swoim regionem, zjeść można góralskie moskole i oscypki, podlaskie kiszki i baby ziemniaczane, mazurskie (i litewskie również) kartacze i cepeliny?
Sklepy internetowe z regionalnymi przysmaki
Wydarzenia ostatnich miesięcy i rozprzestrzeniająca się pandemia znacznie ograniczyły naszą ruchliwość. Mniej wyjeżdżamy, mniej podróżujemy. Trudno się dziwić, w końcu dla własnego bezpieczeństwa lepiej nieraz zostać w domu. Mówi się jednak, że przyroda nie znosi próżni. Zamiast podróży pojawi się więc inny trend. Zakupów przez internet. Skoro wyjść nie można, a lubi się zjeść, to niech jedzenie przyjdzie do nas... Słuszne założenie. Idealne dla łasuchów, smakoszy, ale także pozwalające przetrwać te trudne chwile niezliczonym rzeczom regionalnych producentów czy restauracji.
Od niedawna również wielbiciele smaków gór mogą czuć się usatysfakcjonowani. Na kulinarnej mapie Polski pojawił się bowiem sklep internetowy https://www.oscypki.pl/. A w nim to, co tak kochają odwiedzający Zakopane turyści. Podhalańskie sery i kiełbasy, korboce, kaszanka, czy wreszcie król góralskiej kuchni - Oscypek.
Prawdziwy, certyfikowany oscypek
Wbrew pozorom dobrego oscypka wcale nie jest tak łatwo kupić. Na pewno wywoła to zdziwienie niektórych z Was. Wszak zimową porą, gdy do Zakopanego ciągną dosłownie tłumy, wielu z turystów raczy się w karczmach właśnie grillowanym oscypkiem z żurawiną. Nie do końca jest to możliwe. W zasadzie wcale... Oscypki są bowiem tak zwanym produktem regionalnym. O chronionej nazwie, ale też recepturze, sposobie wytwarzania. Produkuje się je z mleka owczego lub owczego i krowiego. A owce mają to do siebie, że mleka w zimie nie dają...
Dlatego certyfikowany oscypek kupicie w sklepie https://www.oscypki.pl/produkt/oscypek-2/ tylko od maja do października. Produkcja mleka owczego zaczyna się z chwilą ich wiosennego wyjścia na hale, a kończy z jesiennym powrotem. Tak samo też musi być i z oscypkami, ku nieutulonemu żalowi wielu smakoszy. Z drugiej strony, to przecież nie jedyny ser regionalny, jaki w górach zjeść można. Pyszne są też sery podhalańskie z mleka krowiego, znakomicie sprawdzają się jako przekąski korboce czy serowe kulki, a słonawa gołka o charakterystycznej konsystencji przez wielu porównywana jest do mozzarelli.
Warto jeść produkty regionalne. Znać potrawy nie tylko z najdalszych zakątków globu, ale też te nasze, odległe nieraz ledwie o setki kilometrów. Lub jeden dzień podróży przesyłki ze sklepu internetowego...
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu kolniak24.eu. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Starosta: Macie asa w rękawie – zawód
Gość zlikwidował bursę a teraz się mądrzy.
Prawdziwy Zigi
20:47, 2026-06-26
Starosta: Macie asa w rękawie – zawód
Serio, ten pan powinien zniknąć z życia publicznego.
do odwołania
18:57, 2026-06-26
Radny podsumowuje Raport o stanie Powiatu Kolneńskiego
Czyli radny Chojnowski na głos powiedział, co siedzi w jego myślach po przeczytaniu raportu i jak on to rozumie. Powiem teraz ja: wszyscy umieją czytać ze zrozumieniem na tym samym lub wyższym poziomie, więc taką kindersztubę proszę schować do kieszeni. Chyba, że jest inne dno-pokazać, że się zabrało głos niczego nie wnosząc do dyskusji?
Jan
18:12, 2026-06-26
Wiszowaty: taka nadwyżka budżetowa to anomalia
Wiszowaty ma rację. To ma być raport o STANIE powiatu, nie o sukcesach powiatu. Czemu raport nie pokazuje, gdzie jest 40% realizacji powiatu? Gdzie decyzję o bursie, drogach, o szpitalu?
Super powiat
17:24, 2026-06-26