Tegoroczne Święto Wojska Polskiego w 1 Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej obchodzone jest już po raz drugi w historii. To okazja do podkreślenia obecności Terytorialsów w województwie podlaskim.
15 sierpnia podlascy Terytorialsi zaangażowali się w obchody Święta Wojska Polskiego w całym województwie.
Podczas Wojewódzkich Obchodów Święta Wojska Polskiego na Rynku Kościuszki w Białymstoku 1PBOT wystawiła poczet ze sztandarem Światowego Związku Żołnierzy AK Okręgu Białystok oraz, wspólnie z 18 Białostockim Pułkiem Rozpoznawczym, posterunek honorowy przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego. Żołnierze 1PBOT odebrali akty mianowań na wyższe stopnie wojskowe oraz medale ministra obrony narodowej.
W Wigrach, na placu przy Pokamedulskim Klasztorze, 12 batalion lekkiej piechoty (12 blp) zorganizował pokazy wyszkolenia żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej oraz pokaz pierwszej pomocy. Natomiast podczas uroczystości Terytorialsi wystawili kompanię honorową, kolumny towarzyszące i poczet flagowy. Ponadto, na stoisku promocyjnym WOT lokalna społeczność mogła zapoznać się ze sprzętem żołnierzy lekkiej piechoty oraz dowiedzieć się jak zostać żołnierzem piątego rodzaju Sił Zbrojnych RP. Żołnierze podlaskiej brygady zostali wyróżnieni medalami resortowymi oraz otrzymali akty mianowań.
W Łomży uroczystości rozpoczęły się już we wtorek. Wówczas żołnierze odbierali medale resortowe. Natomiast we środę wojskowa asysta honorowa 13 batalionu lekkiej piechoty trzymała wartę przy pomniku Żołnierzy 33 Pułku Piechoty. Terytorialsi przekazali też, zgromadzone podczas akcji honorowego krwiodawstwa, słodycze do Domu Samotnych Matek z Dziećmi w Nieławicach.
W Hajnówce 14 blp wystawił stoisko promocyjne, zorganizował pokaz sprzętu jakim dysponuje żołnierz OT oraz prezentacje pojazdów i uzbrojenia. Dzięki praktycznej prezentacji ratownika medycznego z batalionu, można też było dowiedzieć się, jak udzielić pierwszej pomocy.
W Bielsku Podlaskim Terytorialsi z 14 blp wystawili warty honorowe oraz złożyli wieńce przy pomnikach Katyńsko-Smoleńskim, Pamięci Narodowej, na cmentarzu wojennym oraz na mogile zbiorowej żołnierzy Wojska Polskiego z Samodzielnej Grupy Operacyjnej “Narew”. Delegacje z 14 batalionu lekkiej piechoty uczestniczyły również w uroczystych obchodach w: Narwi, Siemiatyczach, Wysokiem Mazowieckiem.
***
1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław” została powołana w pierwszym etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest województwo podlaskie. Brygada liczy prawie 2 000 żołnierzy.
Najbliższe szkolenie kandydatów do służby w 1PBOT rozpoczyna się w październiku. Z uwagi na kilkuetapowy proces rekrutacji ochotnicy już teraz powinni zgłaszać się do Wojskowych Komend Uzupełnień w swojej okolicy. Szczegółowe informacje na temat rekrutacji dostępne są na stronie: http://www.terytorialsi.mil.pl.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu kolniak24.eu. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Wiszowaty: taka nadwyżka budżetowa to anomalia
Parafraza polish jok
wika
21:00, 2026-06-25
Nowa miejska instytucja dla najmłodszych
Ponoć zapisano tyko 16 dzieciaków i dlatego ponawia się zapisy. Ile miejsc jest w tym żłobku ? Z jakich środków Burmistrz będzie finansował ten żłobek? Do tej pory wszystkie maluchy mieściły się w żłobku prywatnym za podobne opłaty.
maluch
19:34, 2026-06-25
Wiszowaty: taka nadwyżka budżetowa to anomalia
To tak spać z kobieto /źono i nie widzieć kochanka po środku. Taki afera ala mały trzaskoski. Poki daje prace swoim jest ok.
Majk
18:51, 2026-06-25
Jakie decyzje podjęli radni z Kolna?
Po co oni sobie przyznają te śmieszne absulatoria? Żeby sami siebie utwierdzali w swoim reżimie? Przecież nikt im tego koryta do następnych wyborów nie odbierze. Serio nie mają ważniejszych spraw? Za parę dni Kolno wraca do średniowiecza bo znowu ciepłej wody w 2026roku nie będzie, tak drodzy państwo nie w 1845 tylko w 2026! Przegłosowali sprawozdanie finansowe za 2025, a co mieli innego zrobić, ile wydali tyle wydali ile ściągnęli tyle ściągnęli nad czym tu głosować? I jeszcze ten bezczelny radny który radnym być nie powinien i pobiera diety złożył skargę🤣🤣🤣🤣🤣 Ta rada to przykry żart.
Obskarżyciel
18:15, 2026-06-25