Wspólna modlitwa na Mszy św. w Kościele pw. Św. Anny w Kolnie oraz składanie kwiatów i zniczy w miejscach upamiętniających los rodaków wywiezionych na nieludzką ziemię – tak wyglądały dzisiejsze obchody 83 rocznicy pierwszej masowej deportacji na Sybir.
- 10 lutego to rocznica pierwszej wywózki, ale tego dnia wspominamy setki tysięcy polskich obywateli, którzy w latach 1940 – 1941 zostali w bydlęcych wagonach przymusowo wywiezieni na Syberię - mówi Józef Bogdan Wiśniewski Wójt Gminy Kolno. – Ten tragiczny los spotkał też wielu mieszkańców naszej gminy, dlatego musimy pamiętać i przekazywać młodym pokoleniom nie tylko wiedzę o tym co się wydarzyło, ale także o tym, kto był za to odpowiedzialny, bo hasło „Nigdy więcej Sybiru” widniejące na odsłoniętym w minionym roku pomniku w Zabielu niestety w dzisiejszych czasach, w kontekście wojny na Ukrainie, wciąż jest aktualne.
Pomnik w Zabielu został postawiony, by upamiętnić los 11 rodzin z tej miejscowości wywiezionych na Sybir. Za wypisanymi na kamiennej tablicy nazwiskami i imionami kryją się historie, o których trudno mówić bez wzruszenia. Mróz, głód, śmierć, ciężka praca, nieludzkie warunki, tęsknota za Ojczyzną to wspólny mianownik doświadczeń wszystkich Sybiraków.
Dziś kwiaty i znicze złożyli pod pomnikiem w Zabielu Józef Bogdan Wiśniewski Wójt Gminy Kolno, Jan Pieklik Wiceprzewodniczący Rady Gminy Kolno, pani Urszula Śliwowska inicjatorka postawienia pomnika, pan Stanisław Rogiński Sołtys Zabiela, pan Waldemar Ałajko sołtys wsi Zabiele – Zakaleń, Mariusz Wesołowski Dyrektor Centrum Kultury Gminy Kolno oraz delegacja ze Szkoły Podstawowej w Zabielu z dyrektor Ewą Lipnicką na czele.
Po Mszy św. kwiaty i znicze pod pomnikiem Sybiraków przy Kościele pw. Św. Anny w Kolnie Wójt Józef Bogdan Wiśniewski złożył wspólnie z Mariuszem Wesołowskim Dyrektorem CKGK i Urszulą Śliwowską córką Sybiraka.
Rav19:00, 13.02.2023
O jaki kontekst wojny na Ukrainie chodzi? Niby Ruscy ich na Sybir wywożą? Równie dobrze można powiedzieć -nigdy więcej Wołynia. To w takim samym kontekście wojny na Ukrainie.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu kolniak24.eu. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Radny podsumowuje Raport o stanie Powiatu Kolneńskiego
Panie radny na koniec pańskiego odczytu zabrakło tylko kultowego hasła " no to jak towarzysze pomożecie? "🤣
Ryży
08:27, 2026-06-27
Wiszowaty: taka nadwyżka budżetowa to anomalia
Ogladałem.sesję i Stasio przyznał,że uztl sztucznej inteligencji a nie wyguglował 🤣🤣Widocznie swojej mu przybrakło .Za to dopadla go pomroczność 🤣🤣bo zapomniał co sie działo i co wyprawial,a wlasciwie chciał wyprawiać jak był starostą. A tych jego *%#)!& wywodów to nie da sie słuchać .Taki sztuczny inteligent.
Sztuczny jinteligent
07:19, 2026-06-27
Radny podsumowuje Raport o stanie Powiatu Kolneńskiego
Przecież nie będą się ganić, a już na pewno nie przyznają się do błędów, czy porażek. Poza tym, nie gryzie się ręki , która karmi, prawda? Sukcesy? Nie widać. Do porażek lepiej się przyznać, bo wyborcy je widzą. Ale czy zarząd je widzi?
Iks
22:54, 2026-06-26
Starosta: Macie asa w rękawie – zawód
Myli się Pan bo te dzieci mimo że skończyli szkołę to nie mają tatusiów co im załatwią posady.Bo dzieci za...radnych to już siedzą w biurach na stażach i sobie zarabiają.
Lech
21:59, 2026-06-26