Uroczystości odbyły się w niedzielę 27 czerwca. Rozpoczęły się złożeniem kwiatów i zniczy na mogile żołnierzy AK w Łosewie, następnie pod pomnikiem w Piasutnie Żelaznym.
Msza polowa została odprawiona na terenie dawnej leśniczówki w Piasutnie Żelaznym. Oprawę muzyczną zapewnili Czerwieniacy.
Jednym z punktów obchodów było wręczenie Medali „Za zasługi dla obronności kraju" przyznane przez Ministra Obrony Narodowej mieszkańcom Gminy Kolno, którzy swoich trzech lub czterech synów oddali do wojska. Medale odebrali: Danuta Drężek, Janina Szewczyk, Bronisław Kopacz oraz w imieniu ojca Stanisława Kuliś jego córka Beata Kuliś – Nalewajek. Odznaczenia wojskowe wręczał ppłk Tomasz Żyłka Wojskowy Komendant Uzupełnień w Łomży wraz z Wójtem Gminy Kolno.
W części artystycznej programu zaprezentowały się zespół Borkowiacy oraz zespół śpiewaczy z Kuzi.
Na zakończenie obchodów członkowie Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. Podlaskiej Brygady Kawalerii w Kolnie wraz z m.in. członkami Towarzystwa Przyjaciół Gminy Grabowo i Stowarzyszenia Historycznego im. 71 Pułku Piechoty przedstawili inscenizację wydarzeń z 29 czerwca 1944 roku.
Oddział Armii Krajowej pod Piasutnem został zaatakowany przez Niemców znienacka. Polacy byli słabo uzbrojeni, a oddział liczył ok. stu osób, Niemców natomiast było kilka razy więcej. 29 czerwca 1944 roku oddział AK został wzięty w krzyżowy ogień. Najmłodszy z partyzantów, którzy zginęli w potyczce pod Piasutnem Żelaznym miał 16 lat, najstarszy niespełna 30. Zginęło 10 żołnierzy.
::addons{"type":"youtube","url":"https://www.youtube.com/watch?v=BGaOVIwIuI8"}
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu kolniak24.eu. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Wiszowaty: taka nadwyżka budżetowa to anomalia
Wybory idą trzeba teraz wciskać ludziom banialuki o nadwyżkach🤣🤣🤣🤣 a dwa miechy temu brali kredyt 5 baniek na 300tysi odsetek na upadający szpital żle zarządzany, w tym parabanku musieli mieć niezły ubaw że takich frajerów udało się w ten kredyt wkopać. Przecież to nie ich, nie oni go będą spłacać. Powiat znów jest bogaty i zarządzany wzorowo! Oddział chirurgiczny obsługuje 1 prawie emerytowany chirurg gdzie wcześniej dwóch w sile wieku nie dawało rady🤣🤣🤣🤣 Normalnie cuda! I na koniec tradycyjnie: starosta do odwołania!
Kredytobiory
14:42, 2026-06-25
Jeden za groźby karalne, drugi za chuligaństwo
ich łapom nikt nie umknie, ludzie drżyjcie!🤣🤣🤣🤣🤣
drżący
14:37, 2026-06-25
Wiszowaty: taka nadwyżka budżetowa to anomalia
To sobie rozkradnijcie te nadwyżkę, a potem bierzcie kredyty, *%#)!& lud będzie spłacać, przecież wy to potraficie śmiało!
żałosne!
14:32, 2026-06-25
Nowa miejska instytucja dla najmłodszych
A te stoły, to nie za wysokie w stosunku do krzesełek?
x
14:08, 2026-06-25