Niemal 250 uczestników, wymiana doświadczeń i konkretna dawka wiedzy – tak w skrócie można podsumować trzecią edycję piątkowego, 8.05, wydarzenia w podbiałostockim Majątku Howieny. Forum uroczyście otworzył marszałek Łukasz Prokorym, a w jednym z paneli uczestniczył członek zarządu Bogdan Dyjuk.
Forum zgromadziło sołtysów, samorządowców oraz przedstawicieli instytucji działających na rzecz rozwoju obszarów wiejskich.
– Dzisiejsze spotkanie jest świetną okazją do wymiany dobrych doświadczeń, wzajemnej inspiracji oraz poznania bogatej oferty województwa skierowanej do sołtysów i obszarów wiejskich – powiedział marszałek.
Wśród inicjatyw wspierających lokalne społeczności wymienił m.in. program Kreatywna Wieś, konkurs Nasz sołtys jest najlepszy oraz działania realizowane w ramach funduszu sołeckiego.
Poseł Krzysztof Truskolaski zaznaczył, że sołtysi są filarem lokalnych społeczności – łączą mieszkańców, dbają o wspólne sprawy i budują sąsiedzkie więzi.
– To wy przychodzicie do mnie, aby załatwiać sprawy lokalnej społeczności. To wy walczycie zarówno o drobne, jak i duże sprawy swoich mieszkańców – mówił parlamentarzysta.
Minister rolnictwa Stefan Krajewski podkreślił w swoim liście, że dziś funkcja sołtysa wymaga nie tylko społecznego zaangażowania, ale także wiedzy, odpowiedzialności i umiejętności współpracy z samorządami oraz instytucjami publicznymi. Z kolei radny wojewódzki i przewodniczący komisji rolnictwa Jerzy Leszczyński dziękował sołtysom za ich codzienną społeczną pracę.
Podczas inicjatywy nie zabrakło także głosu samych sołtysów, którzy chętnie dzielili się swoimi przemyśleniami. Ewa Karwowska, sołtys Karwowa w gminie Rajgród, zwróciła uwagę na wartość forum, które daje możliwość spotkania z innymi społecznikami i wymiany doświadczeń.
– Program jest bardzo ciekawy, pojawia się dużo nowości i można podpatrzeć dobre rozwiązania od innych – podsumowała.
::photoreport{"type":"check-for-article","item":"6203"}
Z kolei Halina Gogiel, która funkcję sołtysa w Dzierniakowie (gm. Gródek) pełni już drugą kadencję, szczególny nacisk kładzie na integrację mieszkańców i budowanie atmosfery życzliwości. Stąd zainteresowanie funduszami sołeckimi.
– Dzięki nim już mamy piękną wiatę i organizujemy tam spotkania, rękodzieło, wspólne świętowanie. Gdy są święta wioskowe, spotykamy się przy muzyce, tańcach i rozmowach. Zapraszamy też osoby z gminy, kościoła i cerkwi – opowiadała.
Kluczowym punktem wydarzenia były warsztaty dotyczące wzmacniania kompetencji sołtysów i liderów lokalnych, prowadzone przez Grażynę Jałgos-Dębską. Podczas nich powstała idea powołania Konwentu Sołtysów Województwa Podlaskiego, a pomysł pozytywnie ocenił członek zarządu Bogdan Dyjuk.
– Myślę, że do końca kadencji uda się to zrealizować.Trzon konwentu mogliby stworzyć najlepsi sołtysi wyłonieni podczas dwóch ostatnich edycji konkursu z okazji Dnia Sołtysa, a kolejne edycje pozwoliłyby uzupełniać skład – zaproponował.
III Samorządowe Forum Sołtysów Województwa Podlaskiego zakończył panel dyskusyjny „Mała społeczność – wielkie sprawy. Codzienność podlaskiego sołtysa”, który poprowadziła redaktor TVP Białystok Marta Ciszewska.
W piątkowym spotkaniu uczestniczyli także m.in. Agnieszka Zawistowska, dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Białymstoku, wicewojewoda Michał Gąsowski, Tadeusz Kruszewski, dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Witold Grunwald, członek zarządu Podlaskiej Izby Rolniczej oraz Monika Siemień, prezes Stowarzyszenia Sołtysi Podlasia.
Anna Augustynowicz
red.: Jakub Wróblewski
fot.: Krzysztof Duszyński
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu kolniak24.eu. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Radny komentuje Raport o stanie Powiatu Kolneńskiego
To ten co mu wszystko można?
Zabiele
16:36, 2026-06-25
Wiszowaty: taka nadwyżka budżetowa to anomalia
Wybory idą trzeba teraz wciskać ludziom banialuki o nadwyżkach🤣🤣🤣🤣 a dwa miechy temu brali kredyt 5 baniek na 300tysi odsetek na upadający szpital żle zarządzany, w tym parabanku musieli mieć niezły ubaw że takich frajerów udało się w ten kredyt wkopać. Przecież to nie ich, nie oni go będą spłacać. Powiat znów jest bogaty i zarządzany wzorowo! Oddział chirurgiczny obsługuje 1 prawie emerytowany chirurg gdzie wcześniej dwóch w sile wieku nie dawało rady🤣🤣🤣🤣 Normalnie cuda! I na koniec tradycyjnie: starosta do odwołania!
Kredytobiory
14:42, 2026-06-25
Jeden za groźby karalne, drugi za chuligaństwo
ich łapom nikt nie umknie, ludzie drżyjcie!🤣🤣🤣🤣🤣
drżący
14:37, 2026-06-25
Wiszowaty: taka nadwyżka budżetowa to anomalia
To sobie rozkradnijcie te nadwyżkę, a potem bierzcie kredyty, *%#)!& lud będzie spłacać, przecież wy to potraficie śmiało!
żałosne!
14:32, 2026-06-25