To ponadregionalny szlak kajakowy liczący ponad 350 kilometrów tras wodnych. Projekt „Pisa–Narew – szlak aktywnej turystyki wodnej” zakłada także rozwój infrastruktury turystycznej. Realizują go wspólnie województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie i mazowieckie. O szczegółach przedsięwzięcia mówili samorządowcy podczas briefingu poprzedzającego konferencję turystyczną w Narewce. Gospodarzami spotkania byli marszałek województwa podlaskiego Łukasz Prokorym oraz członek zarządu województwa Bogdan Dyjuk.
Marszałek Prokorym zaznaczył, że przedsięwzięcie jest jedną z największych inwestycji turystycznych w regionie.
– To nowy szlak turystyczny o wartości ponad 150 milionów złotych, z czego prawie 130 milionów stanowią środki z Funduszy Europejskich. W ramach projektu zmodernizowanych zostanie ponad 350 kilometrów naturalnego szlaku wodnego, a wzdłuż rzek powstaną przystanie, miejsca odpoczynku i infrastruktura dla turystów – powiedział.
Jak dodał, inwestycja ma szczególne znaczenie dla wschodnich regionów kraju.
– To ważny projekt dla terenów przygranicznych, gdzie branża turystyczna w ostatnich latach mocno ucierpiała. Chcemy przyciągnąć tutaj turystów, bo naprawdę warto. Musimy pokazać światu wszystkie te piękne miejsca – podkreślił.
Według wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej Małgorzaty Wilk-Grzywny, szlak ma szansę stać się jednym z najbardziej wyróżniających się produktów turystycznych w kraju.
– Rzeka Narew jest jedną z nielicznych na świecie rzek o charakterze warkoczowym. Takie warunki występują tylko w kilku miejscach na świecie, m.in. w dorzeczu Amazonki czy Konga. To ogromny atut dla rozwoju turystyki opartej na naturze – powiedziała.
Jak podkreśliła, kluczowe będzie odpowiednie zarządzanie projektem oraz rozwój usług turystycznych wokół szlaku.
::photoreport{"type":"check-for-article","item":"6004"}
Przedsięwzięcie zrealizują dwa województwa Polski Wschodniej (Podlaskie i Warmińsko-Mazurskie) oraz Województwo Mazowieckie.
Wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Katarzyna Sobiech zwróciła uwagę na połączenie trzech województw pod względem turystycznym, gospodarczym i społecznym. Z kolei członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska podkreśliła znaczenie współpracy między regionami.
Spotkanie prasowe poprzedziło rozpoczynającą się w czwartek dwudniową konferencję „Pisa–Narew – szlak aktywnej turystyki wodnej” w Narewce. W forum biorą udział samorządowcy, m.in. radny wojewódzki Stanisław Derehjało, przedstawiciele branży turystycznej, eksperci i praktycy zajmujących się rozwojem turystyki. Uczestnicy dyskutują m.in. o potencjale przyrodniczym regionu jako podstawie rozwoju turystyki, modelach współpracy samorządów i przedsiębiorców przy tworzeniu spójnego produktu turystycznego oraz o standardach zrównoważonego rozwoju w turystyce wodnej.
***
Projekt „Pisa–Narew – szlak aktywnej turystyki wodnej” obejmuje zagospodarowanie około 351,5 km szlaków wodnych oraz budowę infrastruktury dla turystów, m.in.: przystani i miejsc wodowania sprzętu, miejsc odpoczynku dla turystów, punktów gastronomicznych, zaplecza dla kajakarzy i kamperów, infrastruktury usługowej i przewodnickiej.
W projekcie bierze udział 18 samorządów lokalnych, w tym Ostrołęka oraz gminy: Choroszcz, Łapy, Suraż, Tykocin, Nowogród, Pisz, Dobrzyniewo Duże, Juchnowiec Kościelny, Turośń Kościelna, Wyszki, Narew, Narewka, Kolno, Łomża, Wizna, Zbójna i Trzcianne. Realizacja projektu potrwa do 2028 roku.
Liderem przedsięwzięcia jest Województwo Podlaskie.
Aneta Kursa
red.: Julia Szypulska
fot.: Mateusz Duchnowski
Prawdziwy Zigi08:46, 13.03.2026
Szpitale upadają, bezrobocie rośnie, rekordowe zadłużenie państwa, demografia szoruje po dnie,młode małżeństwa nie mają mieszkań a przydupasy ryżej mendy zajmują się głupotami.
Pozostałe komentarze
Utmiy08:01, 13.03.2026
W pisie już woda śmierdzi ,a co będzie dalej ?
Janina10:01, 13.03.2026
Gorszej głupoty nie mogli wymyśleć, trzeba zorganizować protest, łapy precz od naszej przyrody, łapska unijne już zacierają na to ręce
wyjazd!10:55, 13.03.2026
Nie dla urzędasów przy naszych polskich rzekach!
Leming 15:49, 13.03.2026
Jedzmy Prince polo
Kolkoln09:17, 15.03.2026
Ale będzie syf w tych rzekach
Www00:32, 16.03.2026
Putin u bram a oni szlaki .to albo putin jest albo nie
wyjazd12:18, 16.03.2026
jak na razie to ukraina większe szkody robi niz Putin deklu.
Wojtek09:39, 17.03.2026
Może warto czymś zainteresować tych turystów. Tuż nad rzeką są ślady zagubionej przedwojennej wioski- Dłutowo. Ślady po stacji kolejowej, obozie jenieckim, czy tymczasowym grobie gen. Dybicza. Może są to tereny z warmińsko-mazurskiego, ale bardzo blisko Wincenty.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu kolniak24.eu. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
32-latka, jak i 47-latek stracili prawa jazdy
Ten ptaszek z czerwonego to już chyba wszystkie rozumy pozjadał, taki jest mądry...a to prawda ze teściowa z księdzem robi bara bara ??
Ten ptaszek
22:47, 2026-06-22
Sprzęt do nauki zdalnej dla szkoły
Oddaj prostaku bursę, co ci przeszkadzała? Nikt znajomy nie pracował? żeby placówkę utrzymać. Stoją pokoje puste dla kogo? Dla twojej przyjemności? Młodzież by się znalazła i ludzie mieliby pracę za najniższą, ale by mieli, a tak ,ani młodzieży, ani bursy, ale rude loki i okular na ryju zadowolony, że ludzi pozbawił pracy, bo łon jest starosta, ale nie człowiek, czyli nikt i wróć wreszcie do swojej prawdziwej partii, tylko trzeba mieć honor nie Tado? i nawet nie próbuj startować w wyborach, bo każda lista, na której się znajdziesz będzie w miarę naszych możliwości omijana, na czym stracą inni z listy. Nie pozdrawiam, ale nie życzę źle, różnimy się.......
Zabielak
22:02, 2026-06-22
32-latka, jak i 47-latek stracili prawa jazdy
Poza terenem zabudowanym to z tego co pamiętam można jechać 90 km/h chyba, że na zakrętach ich złapali 🤣🤣 Nie od dziś wiadomo, że policji nie chodzi o bezpieczeństwo a wpływy do źródełka 🫣😁😉
Kierowca
21:24, 2026-06-22
Zanieczyszczona woda w gminie Kolno
Zabraliście ordery to was potruja
Zabraliscie
20:12, 2026-06-22