Niech stanie się ona naszą wspólną mapą drogową na kolejne lata pracy na rzecz regionów – powiedział podczas uroczystego podpisania dokumentu marszałek Łukasz Prokorym. Dokument zawiera sześć postulatów wypracowanych podczas forum. Wśród nich jest przyznanie specjalnego statusu regionom przygranicznym czy specjalne instrumenty finansowe i legislacyjne.
Podpisanie Deklaracji Podlaskiej zakończyło Forum Spójności i Rozwoju Granicznego Unii Europejskiej. Wydarzenie, zorganizowane wspólnie przez samorządy województwa i miasta Białystok, zgromadziło niemal tysiąc osób.
– Forum pokazało, że wschodnie regiony graniczne są źródłem siły i odporności całej Wspólnoty i że to tu, na pograniczu Unii Europejskiej i NATO, bije serce europejskiej solidarności – mówił marszałek Łukasz Prokorym.– Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu – naszym gościom z Polski i zagranicy, ekspertom, przedstawicielom biznesu, nauki i administracji.
Szczególne podziękowania złożył komisarzowi Raffaele Fitto za zrozumienie potrzeb regionów pogranicza i za osobiste wsparcie idei Paktu na rzecz Wschodnich Regionów Granicznych; komisarzowi Piotrowi Serafinowi za obecność i gotowość do dialogu w sprawach, które kształtują przyszłość polityki spójności, a także premierowi Donaldowi Tuskowi za obecność i wsparcie działań inicjatorów forum.
– Dzień 28 października 2025 roku to dzień naszego wspólnego sukcesu – spotkaliśmy się, aby dyskutować o rozwoju Polski wschodniej. To dzień, który pokazuje, że warto wspólnie działać – powiedział Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku. – Potrzebujemy solidarności europejskiej, zrozumienia, że stanowimy barierę dla nielegalnych migrantów i zakusów imperialnych Białorusi i Rosji.
::photoreport{"type":"check-for-article","item":"5645"}
Deklaracja Podlaska zawiera następujące zapisy:
1. Specjalny status rozwojowy i bezpieczeństwa dla regionów granicznych – uznanie w prawodawstwie UE unikalnych wyzwań regionów granicznych, w tym ich roli w ochronie granic zewnętrznych i zarządzaniu skutkami kryzysów geopolitycznych.
2. Dedykowane instrumenty finansowe i legislacyjne – wyższe poziomy dofinansowania, systemy ulg w daninach publicznych, preferencyjne traktowanie w algorytmach podziału środków, elastyczne zasady koncentracji tematycznej.
3. Wsparcie strategicznych inwestycji w bezpieczeństwo, infrastrukturę transportową, zdrowie publiczne, cyberodporność, energię oraz rolnictwo – traktowanych jako elementy spójności i odporności całej Unii. Sygnatariusze podkreślają, że przekierowywanie środków z funduszy spójności na cele militarne mogłoby osłabić potencjał rozwojowy, zwłaszcza regionów najmniej rozwiniętych i przygranicznych, co byłoby w sprzeczności z podstawami polityki spójności.
4. Mechanizmy rekompensat i odbudowy gospodarczej – dla przedsiębiorstw, społeczności lokalnych i sektorów dotkniętych skutkami zerwania więzi handlowych i migracji.
5. Programy zatrzymania i rozwoju kapitału ludzkiego – w tym inwestycje w edukację, kompetencje przyszłości, mobilność zawodową i innowacje społeczne.
6. Stała europejska inicjatywa na rzecz regionów przygranicznych, z jasnym mandatem, budżetem i mechanizmami koordynacji między poziomami zarządzania.
– Niech ta deklaracja stanie się trwałym fundamentem dla silnej i zintegrowanej Europy – zaapelował członek zarządu Jacek Piorunek.
Podziękował też wszystkim zaangażowanym w organizację forum. Podpisy na deklaracji złożyli także wicemarszałkowie Marek Malinowski i Wiesława Burnos, przewodniczący sejmiku województwa Cezary Cieślukowski, a także przedstawiciele klastrów kluczowych i środowiska naukowego.
Julia Szypulska
fot. Krzysztof Duszyński
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu kolniak24.eu. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Kolnianie bawią się na festynie miejskim
Najważniejsze jest żeby tupało do nocy po całym Kolnie... olać rodziny z dziećmi.. najwazniejsze żeby patola dobrze się bawiła
Jestem za Kolnem.
22:43, 2026-06-27
Kolnianie bawią się na festynie miejskim
A w mieście to nie wiedzą co to jest cisza nocna..?
Mam juz dosc Kolna
22:41, 2026-06-27
Mieszkanka Kolna o przystanku widmo
Nie ma autobusu do Olsztyna tyna więc nie ma przystanku a radny obiecał ze poszła petycja do burmistrz i cich o tak się wszystko załatwia z dużej burzy mały deszcz niedługo wybory znowu będą obiecać a my uwierzymy
5555
22:31, 2026-06-27
Włodarz tłumaczy, że dokonano także wyceny gruntów
To tak się traktuję ludzi biednych.A dlaczego oni nie mają podciągnięto ogrzewania miejskiego?Ci ludzie palą w piecach i chyba muszą gdzieś trzymać opał.Ich bloki nie różnią się od tych socjalnych i jeszcze podkłada im się kłody.A miasto nie może sprzedawać im tego za przysłowiową złotówkę.Robicie place zabaw za 2 miliony. Trochę dobroci dla tych mieszkańców a dobro podwójne powraca.Targowica jest dużym placem tam można postawić blok socjalny.
Tomek
21:57, 2026-06-27