Ponad 12 mln zł na infrastrukturę kryzysową, blisko 3 mln zł na rozwój obiektów sportowych oraz apel do Parlamentu Europejskiego o odrzucenie umowy handlowej MERCOSUR – to tylko niektóre z decyzji podjętych podczas 18. sesji Sejmiku Województwa Podlaskiego, która odbyła się w poniedziałek, 27.10.
Apel przeciw umowie MERCOSUR
Radni przyjęli Apel do Parlamentu Europejskiego o odrzucenie umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a państwami Ameryki Łacińskiej MERCOSUR. Chodzi o cztery kraje będące członkami tej organizacji: Paragwaj, Urugwaj, Argentynę i Brazylię.
Dokument wyraża obawy dotyczące negatywnych skutków tej umowy dla polskiego rolnictwa i przetwórstwa spożywczego – kluczowych filarów gospodarki województwa podlaskiego.
– Przedstawiamy ten dział gospodarki, który dla naszego regionu jest priorytetowy. Rolnictwo oparte na rodzinnych gospodarstwach i wysokich standardach jakości nie może być narażone na nieuczciwą konkurencję ze strony tańszych produktów z Ameryki Południowej– podkreślał Bogdan Dyjuk, członek zarządu województwa odpowiedzialnym.in. za rolnictwo.
W apelu wskazano, że otwarcie unijnego rynku na produkty z krajów MERCOSUR może prowadzić do osłabienia konkurencyjności lokalnych producentów, strat finansowych oraz zachwiania bezpieczeństwa żywnościowego. Dokument zwraca również uwagę na strategiczne położenie województwa podlaskiego przy granicy wschodniej i jego znaczenie dla bezpieczeństwa kraju.
Stanowisko w sprawie Strategicznej Interwencji „Polska Wschodnia”
Sejmik przyjął także Stanowisko w sprawie utworzenia Strategicznej Interwencji „Polska Wschodnia” w Strategii Rozwoju Polski do 2035 roku. Dokument jest apelem o kontynuację programu wsparcia dla pięciu województw tzw. ściany wschodniej – podlaskiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego – który w ostatnich latach znacząco przyczynił się do rozwoju tych regionów.
Radni podkreślili, że wschodnia część kraju stoi obecnie przed szczególnymi wyzwaniami społeczno-gospodarczymi i środowiskowymi, wynikającymi m.in. z trwającego konfliktu na Ukrainie i sytuacji na granicy z Białorusią. Stanowisko skierowane do Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej zawiera apel o utworzenie specjalnego programu dla regionów przygranicznych, w tzw. osi „trudnego sąsiedztwa”.
Celem tej interwencji ma być zwiększenie odporności, bezpieczeństwa i spójności rozwojowej Polski Wschodniej. Przewodniczący sejmiku Cezary Cieślikowski zwrócił uwagę, że projektowany obecnie „Pakt dla Wschodnich Regionów UE” nie obejmuje całego województwa podlaskiego, a jedynie jego przygraniczny pas, co – jak podkreślił – może prowadzić do nieuzasadnionego pominięcia części regionu w przyszłych programach wsparcia.
::photoreport{"type":"check-for-article","item":"5632"}
Ponad 12 mln zł na infrastrukturę kryzysową i wsparcie obronności
Podczas sesji sejmik przyjął także zmiany w budżecie województwa. Dla szpitali na rozwój infrastruktury kryzysowej i działania związane z bezpieczeństwem przeznaczono ponad 10 mln zł, zaś około 2 mln zł zostanie wydanych na inwestycje wzmacniające zdolność reagowania w sytuacjach nadzwyczajnych oraz szkolenia dla pracowników administracji i służb.
Blisko 3 mln zł na sport i rekreację
Radni zwiększyli również finansowanie rozwoju bazy sportowej. Blisko 3 mln zł trafi na modernizację i budowę obiektów sportowych w regionie, które będą służyły zarówno społecznościom lokalnym, jak i młodym sportowcom z całego województwa.
Wsparcie dla podlaskich szpitali
W porządku obrad znalazły się także decyzje dotyczące dodatkowego finansowania podlaskich szpitali. Środki te zostaną przeznaczone na poprawę jakości usług medycznych oraz działania prozdrowotne i integracyjne skierowane do pacjentów.
Podczas 18.sesji uhonorowano też zdobywców Pereł w konkursie kulinarnym „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”. O tym wydarzeniu można przeczytać tutaj.
Aneta Kursa
red.: Julia Szypulska
fot.: Kamil Timoszuk
Mercoszczur14:22, 28.10.2025
Chcą odrzucić Mercosur, który sami przyjęli, czytaj rząd Tu$ka.
Czy oni na prawdę mają wszystkich ludzi za idiotów?
Ryba 22:20, 28.10.2025
A nasz radny wojewódzki cicho sza tylko na FB walczy i wypisuje swoje fanaberie.
Konsument10:40, 29.10.2025
czemu odrzucić ja chcę mniej płacić w sklepie za żywność
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu kolniak24.eu. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Wiszowaty: taka nadwyżka budżetowa to anomalia
Po co to zanieczyszczać swoje gniazdo. Wstyd.
Do recenzenta
01:16, 2026-06-28
Kolnianie bawią się na festynie miejskim
Najważniejsze jest żeby tupało do nocy po całym Kolnie... olać rodziny z dziećmi.. najwazniejsze żeby patola dobrze się bawiła
Jestem za Kolnem.
22:43, 2026-06-27
Kolnianie bawią się na festynie miejskim
A w mieście to nie wiedzą co to jest cisza nocna..?
Mam juz dosc Kolna
22:41, 2026-06-27
Mieszkanka Kolna o przystanku widmo
Nie ma autobusu do Olsztyna tyna więc nie ma przystanku a radny obiecał ze poszła petycja do burmistrz i cich o tak się wszystko załatwia z dużej burzy mały deszcz niedługo wybory znowu będą obiecać a my uwierzymy
5555
22:31, 2026-06-27