Na termometrach kilka stopni poniżej zera, a nikt się nie skarżył na chłód. Kogo mniej rozgrzewał świąteczny nastrój, mógł przybliżyć się do buchającego żarem ogniska. W nietypowym spotkaniu wigilijnym w sobotę, 17 grudnia, przy Gminnym Ośrodku Kultury w Turośli wziął udział m.in. wicemarszałek Marek Olbryś.
– Mieszkańcy Ziemi Kurpiowskiej żyją zgodnie z naturą, zgodnie z prawami boskimi, z dziedzictwem narodowym i tradycją swoich przodków. Zima jest także elementem tego porządku świata. Nic lepszego nie może się wydarzyć na Kurpiach jak powroty do historii i źródeł w takich wyjątkowych chwilach. Znakomicie, że w kultywowanie takich zjawisk włączają się samorządy kurpiowskie, takie jak gmina Turośl. Samorząd województwa, a ja szczególnie, staram się wspierać wszystko, co prowadzi do zachowania i rozwijania kultury kurpiowskiej – powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.
Nieco później, zwracając się do zgromadzonego tłumu mieszkańców kurpiowskiej gminy Turośl, dodał:
–To pięknie,że się tak spotykamy z opłatkami w dłoniach. Może jesteśmy nawet trochę lepsi niż zwykle,a przynajmniej się staramy – powiedział wicemarszałek.
Wójt gminy Piotr Niedbała przyznał, że pomysł plenerowej Wigilii podsunął mu przed laty nieżyjący już burmistrz Nowogrodu Józef Piątek.
– Tak bardzo mi się spodobało, że postanowiłem to przenieść do Turośli. Spróbowaliśmy w 2020 roku, potem pandemiczny rok przerwy, ale wracamy do tej tradycji. Celem jest przede wszystkim integracja. Zaproszeni są mieszkańcy z całej gminy, ludzie wychodzą z domów, są razem, wspólnie składamy sobie życzenia. A my wychodzimy do ludzi z muzyką, tradycyjnymi potrawami – tłumaczył Piotr Niedbała.
Przy wigilijnym spotkaniu napracowali się przede wszystkim pracownicy GOK, Koło Gospodyń Wiejskich „Turoślanie”, zespół śpiewaczy, strażacy.
– W dzisiejszych czasach nie jest łatwo znaleźć czas i chęć na takie spotkanie, a tu proszę, jak wiele osób przyszło – powiedziała Anna Pogorzelska, przewodnicząca KGW "Turoślanie".
Wicemarszałek Marek Olbryś obdarowany został m.in. choineczką wykonaną w GOK ze specjalnymi podziękowaniami ze strony wójta. Udział w turoślańskiej Wigilii wzięli także m. in. poseł Jarosław Zieliński, wicestarosta kolneński Karol Pieloszczyk, ksiądz Krzysztof Karwowski, proboszcz z Turośli, harcerze z drużyny „Twardziaki” pod wodzą komendant Hufca Kolno Martyny Fankulewskiej, którzy przynieśli Betlejemskie Światło Pokoju, radni i liczni mieszkańcy.
tekst i fot.: Maciej Gryguc
red.: Barbara Likowska-Matys
śmiech13:14, 19.12.2022
Jeden wielki kicz jak to zawsze w Turośli. Przerost formy nad treścią.
Ludzie ściągnięci na siłę i pod przymusem ze strony niedbalucha - masz być i tyle a jak nie będziesz to pożałujesz . Stare SB-ckie metody terror i zastraszanie poszczególnych grup osób.
donos00:37, 20.12.2022
boją się o swoje jestestwo bo jak zejdzie ze sceny to pójdą razem
farsa15:00, 19.12.2022
Zgonić dzieci na mróz i to w dniu wolnym tylko po to żeby nieudolny jegomość mógł błysnąć przed dwiema osobami . Przed nimi może i błysnąłeś ale w oczach mieszkańców straciłeś o wiele więcej.
Nikt 18:02, 19.12.2022
Np poczęstunek mógł być w środku. Przecież było strasznie zimno
Pozostałe komentarze
Zbyszek18:57, 19.12.2022
Żyją zgodnie z prawami natury,prawami boskimi co on wciąga że pier.... takie glupoty. Idąc tokiem jego rozumowania należy Kurpiom odebrać elektryczność, samochody, maszyny i pobawić opieki lekarskiej. Z drugiej strony moim zdaniem czytając o zbokach w sutannach , skandalach z ich udziałem to sądzę że nawet oni w Boga nie wierzą.
.
Ks.06:58, 20.12.2022
Nie wierzą, oni wierzą tylko w pieniądze ,nawet drzwi nie otwierają ludziom tylko okna.
Sekretarka 00:18, 21.12.2022
A grubego nie było?
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu kolniak24.eu. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Kolnianie bawią się na festynie miejskim
Najważniejsze jest żeby tupało do nocy po całym Kolnie... olać rodziny z dziećmi.. najwazniejsze żeby patola dobrze się bawiła
Jestem za Kolnem.
22:43, 2026-06-27
Kolnianie bawią się na festynie miejskim
A w mieście to nie wiedzą co to jest cisza nocna..?
Mam juz dosc Kolna
22:41, 2026-06-27
Mieszkanka Kolna o przystanku widmo
Nie ma autobusu do Olsztyna tyna więc nie ma przystanku a radny obiecał ze poszła petycja do burmistrz i cich o tak się wszystko załatwia z dużej burzy mały deszcz niedługo wybory znowu będą obiecać a my uwierzymy
5555
22:31, 2026-06-27
Włodarz tłumaczy, że dokonano także wyceny gruntów
To tak się traktuję ludzi biednych.A dlaczego oni nie mają podciągnięto ogrzewania miejskiego?Ci ludzie palą w piecach i chyba muszą gdzieś trzymać opał.Ich bloki nie różnią się od tych socjalnych i jeszcze podkłada im się kłody.A miasto nie może sprzedawać im tego za przysłowiową złotówkę.Robicie place zabaw za 2 miliony. Trochę dobroci dla tych mieszkańców a dobro podwójne powraca.Targowica jest dużym placem tam można postawić blok socjalny.
Tomek
21:57, 2026-06-27