Wicepremier, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak i Burmistrz Kolna Andrzej Duda podpisali w sobotę, 5 listopada porozumienie, które stanowi początek tworzenia w Kolnie zupełnie nowej jednostki wojskowej. W uroczystości wzięli udział m.in. Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Marek Olbryś i radny sejmiku Wojciech Sekściński.
Wydarzenie odbyło się w ramach prowadzonej przez Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) kampanii "Nowoczesne wojsko. Bezpieczna Ojczyzna".
- Odwiedzamy wiele miejscowości Polski centralnej i wschodniej. Dziś jesteśmy w Kolnie, żeby potwierdzić naszą współpracę z władzami samorządowymi, która polega na tym, że dzięki przekazaniu przez miasto terenu, powstanie tu jednostka Wojska Polskiego. Ta jednostka będzie miała bardzo ważne znaczenie dla bezpieczeństwa naszej ojczyzny. Będzie wchodziła w skład nowej dywizji zmechanizowanej, którą budujemy w województwie podlaskim. Zadaniem tej dywizji będzie obrona wschodniej części naszego kraju. A wszystko to robimy po to, aby wróg na Polskę nie napadł. Wzmacniamy Wojsko Polskie, uzbrajamy je w nowoczesną broń właśnie po to, by odstraszyć agresora - mówił wicepremier Błaszczak.
Umacnianie polskiej armii
Ze specjalnymi podziękowaniami za zawarcie porozumienia zwrócił się do burmistrza Andrzeja Dudy i całego samorządu Kolna.
- To jest bardzo dobra decyzja. Pan burmistrz jest świetnym gospodarzem Kolna i gratuluję mieszkańcom takiego burmistrza, który dba o bezpieczeństwo miasta, a poprzez naszą współpracę, także o bezpieczeństwo całej naszej Ojczyzny. Nigdy w historii Kolna Wojsko Polskie tu nie stacjonowało, a teraz będzie. W ramach wspomnianej już nowej dywizji zmechanizowanej będzie tu batalion stanowiący część brygady zmechanizowanej. Obecność Wojska Polskiego w Kolnie oznacza impuls rozwoju gospodarczego dla miasta, inwestycje, nowe miejsca pracy, ale przede wszystkim bezpieczeństwo, które jest bezcenne i jest warunkiem rozwoju - dodał szef MON.
Mariusz Błaszczak wskazał, że czasie kampanii odwiedził już kilka polskich miejscowości. Były na tym szlaku m.in. Tomaszów Mazowiecki, gdzie już w przyszłym roku trafią nowe śmigłowce produkowane w Świdniku, Ciechanów, gdzie w reaktywowanej jednostce pojawią się czołgi Abrams, w Braniewie czy Siedlcach dokąd trafią kupowane Korei Południowej czołgi K2, armatohaubice K9, a także koreański odpowiednik artylerii rakietowej HIMARS, czyli Chunmoo. Zachęcał także młodych ludzi do wstępowania do wojska, gdzie mają szansę na dobre pensje i rozwój osobisty.
Wojsko w Kolnie
Kolno przeznacza dla batalionu zmechanizowanego 11 hektarów swoich terenów, m.in. z obiektami dawnej strzelnicy. Wokół jest jeszcze drugie tyle, chociaż trzeba byłoby je wykupić od prywatnych właścicieli.
- To jest naprawdę przełomowa chwila dla nas. Kolno jest jednym z najstarszych miast w województwie podlaskim, z prawami miejskim uzyskanymi w 1425 roku. Poza Służbą Graniczną, która tu była do 1939 roku, bo kilka kilometrów stąd przebiegała granica Prus Wschodnich, nie stacjonowała tu nigdy armia. Kolno w czasie wojen było kilkukrotnie bardzo zniszczone, a w okresie II wojny światowej w 80 procentach. Bardzo mocno ucierpieli mieszkańcy. Agresorzy wchodzili tu ot tak... A było to zawsze strategiczne miejsce na rozwidleniu dróg w kierunku Prus, Białorusi, Kaliningradu. Mam nadzieję, że ta jednostka powstanie w szybkim tempie, bo widzimy, co dzieje się w Ukrainie - mówił burmistrz Andrzej Duda.
Silna armia gwarantuje bezpieczeństwo
W kontekście tego, co dzieje się w Ukrainie, przypomniał powiedzenie: Chcesz pokoju, szykuj się do wojny.
- Panie premierze, dzięki tym działaniom, które pan podejmuje, Rosja będzie się bała na nas uderzyć. Widzimy, że miasta w Ukrainie, w których nie było jednostek, były pierwszymi celami brutalnych ataków, żeby złamać morale narodu. Mam nadzieję, że jednostka, która tu powstanie, będzie nas chronić, a żołnierze będą się tu czuli jak u siebie w domu - podkreślił burmistrz Andrzej Duda, dziękując wszystkim, którzy doprowadzili do podpisania porozumienia.
Mimo niesprzyjającej pogody uroczystość przyciągnęła wielu mieszkańców miasta i samorządowców. Był m.in. także senator Marek Adam Komorowski.
- Cieszymy się, że rząd inwestuje w bezpieczeństwo województwa podlaskiego i odstraszanie potencjalnego agresora, bo tak należy rozumieć decyzję o zmechanizowanej jednostce wojskowej w Kolnie, stanowiącej bezpośrednią siłę bojową. Dla miasta i województwa jest to również oczywiście szansa rozwoju gospodarczego. Wojsko jest zawsze mile widziane przez polskie społeczeństwo. W Kolnie także intencje ministerstwa i mieszkańców się zgadzają - powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.

Mimo niesprzyjającej pogody uroczystość przyciągnęła wielu mieszkańców miasta i samorządowców. Był m.in. także senator Marek Adam Komorowski.
Na zakończenie pobytu w Kolnie wicepremier Mariusz Błaszczak rozmawiał z mieszkańcami. Zapoznał się też z propozycjami przygotowanymi przez różne formacje i jednostki Wojska Polskiego w ramach pikniku militarnego.
Maciej Gryguc
red.: Aneta Kursa
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu kolniak24.eu. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Kolnianie bawią się na festynie miejskim
A mi się podobało. Wszyscy powinni byc zadowoleni. Była muzyka dla starszych a później dla młodzieżu Dj i After Party dali ognia!
Xyz
15:27, 2026-06-28
Włodarz tłumaczy, że dokonano także wyceny gruntów
Ale my szanowny burmistrzu nie jesteśmy przeciwko blokowi tylko lokalizacji! Moim zdaniem można by go zbudować na ulicy Szmaragdowej, jest tam mnóstwo miejsca i do tego została tam zbudowana nowa szeroka ulica. Jest to idealna lokalizacja pod te inwestycję. Więc proszę to wziąć pod uwagę bo jakby nie było został Pan wybrany nie po to aby realizować Pana widzimisie, tylko nasze widzimisie! Ale jak to Panu nie pasuje to drzwi otwarte, nikt Pana nie trzyma na siłe.
Paweł J.
15:00, 2026-06-28
Włodarz tłumaczy, że dokonano także wyceny gruntów
,,Ani katolik, ani Polak, ani nikt inny, nie mogą mieć w państwie większych praw, niż ma człowiek." - ks. Józef Tischner. Te słowa , mówią wszystko.
człowiek
14:59, 2026-06-28
Kolnianie bawią się na festynie miejskim
Tam byli twoje dzieci stare tumany a wy to byliście aniołkami?
Ttty
14:27, 2026-06-28