Na realizację dziewięciu projektów przyznano łącznie 100 tys. zł z budżetu województwa. Dzięki pilotażowemu konkursowi podlaskiego samorządu odrestaurowane zostaną kapliczki, krzyże przydrożne lub zagospodarowane będzie ich otoczenie. Umowy w sprawie przyznania dotacji podpisał marszałek Artur Kosicki, we wtorek, 25 października.
– Dziękuję, że odpowiedzieliście na nasz apel, że wzięliście udział w tym przedsięwzięciu.Mam nadzieję, że wspólnie będziemy przykładem, że w naszym regionie nie tylko dużo się mówi o dbałości o zabytkach, ale też dużo się w tym zakresie robi – mówił podczas konferencji marszałek, zwracając się do autorów dofinansowanych przedsięwzięć. – Dziękuję, że macie chęci i jesteście wytrwali w działaniach jeśli chodzi o kształtowanie naszego dziedzictwa narodowego,dbania o tradycję – dodał.
Dofinansowane projekty zostały zgłoszone w ramach zakończonego na początku września naboru w pierwszej edycji otwartego konkursu ofert „Podlaskie Kapliczki 2022 – ocalić od zapomnienia”. Organizując konkurs, zarząd województwa chciał wypełnić lukę w zakresie działań dotyczących dziedzictwa narodowego.
- Wszystkie działania, które Zarząd Województwa Podlaskiego realizuje w obecnej kadencji, jeśli chodzi o renowację zabytków, są bardzo szerokie. Brakowało nam jednak środków na to, z czego słynie nasze województwo, na przydrożne krzyże i kapliczki, żeby doprowadzić je do świetności – mówił marszałek.
W związku z tym obiekty zgłoszone w konkursie nie musiały mieć statusu zabytku, ale powinny mieć wartość artystyczną lub historyczną. Największe dofinansowanie w ramach konkursu – 30 tys. zł – otrzymało Stowarzyszenie Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Stawiski.
– Dofinansowanie przeznaczymy na remont przepięknej kapliczki w miejscowości Dzierzbia. To miejsce kultu religijnego, ale także spotkań mieszkańców tej miejscowości – powiedziała Katarzyna Dzikowska ze Stowarzyszenia Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Stawiski.
Przydrożna kapliczka znajduje się na terenie pozostałości po zabytkowym zespole dworsko-folwarcznym w miejscowości Dzierzbia.

Na zdjęciu Katarzyna Dzikowska i marszałek Artur Kosicki (fot. P. Krukowski)
Caritas Diecezji Drohiczyńskiej za ponad 16 tys. zł zrealizuje projekt „Krzyż jako symbol miłości i wiary ocalić od zapomnienia”. Dotacja będzie przeznaczona na renowację krzyża, który znajduje się w Bielsku na placu Caritas Diecezji Drohiczyńskiej. Po 10 tys. zł otrzymały: Koło Gospodyń Wiejskich „Róża” w Rudce na rewitalizację otoczenia kapliczki Najświętszej Marii Panny przy ul. Łąkowej w Rudce oraz Stowarzyszenie Placówka na renowację Kapliczki i Krzyży w Bagnach. Parafia Prawosławna pw. św. Mikołaja Cudotwórcy w Topilcu otrzymała dofinansowanie w kwocie 11 tys. zł na realizację zadania „Kapliczka w Topilcu - wzór dla kapliczek z naszego województwa”. Pozostałe projekty to: „Nasze serce, nasz dom renowacja krzyża we wsi Łopuchowo”, który zrealizuje Ochotnicza Straż Pożarna w Łopuchowie, „Renowacja krzyża” - przedsięwzięcie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Harcerskich "Otwórzmy Bramy", „Dbajmy o Krzyże” – inicjatywa Koła Gospodyń Wiejskich w Popławach i „Kapliczki podlaskie 2022-ocalić od zapomnienia” Ochotniczej Straży Pożarnej w Kiersnowie.
Podczas wtorkowej konferencji marszałek Kosicki zapowiedział kolejną edycję konkursu, zaznaczając, że zostanie zwiększona jego pula.
– To jest taki początek, jeśli chodzi o działania w tej sferze. Jesteśmy bogatsi o doświadczenia w tym zakresie. Zarząd województwa będzie dbał o dostępność środków na dbałość o zabytki oraz obiekty wpisujące się w historię regionu – zaznaczył marszałek.
Paulina Dulewicz
red.: Małgorzata Sawicka
Bravo20:05, 26.10.2022
Dzierzbaki i Zajęcza Warga
Jan z kolna06:06, 27.10.2022
Na takie głupoty wydawać kasę ?
Lola08:49, 27.10.2022
Kapliczki to zabytki kultury sakralnej, niekiedy proste, nieco toporne, stanowią przykład kultury chłopskiej. To, co się z nimi wyrabia w ranach „remontów” woła o pomstę do nieba…przykładem może być kapliczka w Czerwonem, stara, nieco toporna w swym wyglądzie, niezwykle jednak urokliwa i jedyna w swoim rodzaju. A co zrobili? Koszmarka obleczonego klinkierem, pozbawionego stylu, nowoczesnego…. To wszystko w ramach renowacji…Zniszczyli zabytek. Wstyd.
Były krewny09:58, 28.10.2022
Ja nie myślał, że z Ciebie Kaśka taka wierząca osoba.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu kolniak24.eu. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
32-latka, jak i 47-latek stracili prawa jazdy
Ten ptaszek z czerwonego to już chyba wszystkie rozumy pozjadał, taki jest mądry...a to prawda ze teściowa z księdzem robi bara bara ??
Ten ptaszek
22:47, 2026-06-22
Sprzęt do nauki zdalnej dla szkoły
Oddaj prostaku bursę, co ci przeszkadzała? Nikt znajomy nie pracował? żeby placówkę utrzymać. Stoją pokoje puste dla kogo? Dla twojej przyjemności? Młodzież by się znalazła i ludzie mieliby pracę za najniższą, ale by mieli, a tak ,ani młodzieży, ani bursy, ale rude loki i okular na ryju zadowolony, że ludzi pozbawił pracy, bo łon jest starosta, ale nie człowiek, czyli nikt i wróć wreszcie do swojej prawdziwej partii, tylko trzeba mieć honor nie Tado? i nawet nie próbuj startować w wyborach, bo każda lista, na której się znajdziesz będzie w miarę naszych możliwości omijana, na czym stracą inni z listy. Nie pozdrawiam, ale nie życzę źle, różnimy się.......
Zabielak
22:02, 2026-06-22
32-latka, jak i 47-latek stracili prawa jazdy
Poza terenem zabudowanym to z tego co pamiętam można jechać 90 km/h chyba, że na zakrętach ich złapali 🤣🤣 Nie od dziś wiadomo, że policji nie chodzi o bezpieczeństwo a wpływy do źródełka 🫣😁😉
Kierowca
21:24, 2026-06-22
Zanieczyszczona woda w gminie Kolno
Zabraliście ordery to was potruja
Zabraliscie
20:12, 2026-06-22