Premier przebywał w czwartek z wizytą w gospodarstwie ogrodniczym w miejscowości Białousy w woj. podlaskim. Jak mówił, uprawiana jest w nim borówka amerykańska. "Cieszę się bardzo, że na tej trudnej, podlaskiej ziemi akurat borówka amerykańska ma swoje dobre miejsce i można na niej korzystać" - powiedział premier.
Polski Ład dla rolnictwa zbudowaliśmy w taki sposób, żeby skorzystać z wielkiej różnorodności polskiego rolnictwa - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w woj. podlaskim. Zapowiedział prace legislacyjne nad ubezpieczeniem, które pozwolą "odetchnąć" rolnikom od klęsk żywiołowych.
Zaznaczył, że cały Polski Ład Prawo i Sprawiedliwość zbudowało w taki sposób, żeby skorzystać z wielkiej różnorodności polskiego rolnictwa. "Mamy najrozmaitsze gospodarstwa: małe, średnie i duże, hodowlane, uprawę roślin. Dziś jesteśmy w gospodarstwie, gdzie uprawia się borówkę" - mówił szef rządu. "Oczkiem w głowie naszego planu dla rolnictwa są także rodzinne gospodarstwa rolne", w szczególności zaś zdrowa żywność, która ma krótką drogę "od pola do stołu" - dodał.
Jak powiedział premier, z posłami PiS, również z woj. podlaskiego, często prowadzone są rozmowy nt. rozwiązań dla rolnictwa nie tylko dla tego regionu, ale i dla całego kraju. "Jakie rozwiązania są najlepsze? Otóż m.in. te, które dotyczą handlu detalicznego" - ocenił szef rządu. Wskazał, że "dziesiątki tysięcy, setki tysięcy mniejszych gospodarstw produkują na własne potrzeby i mogą też sprzedawać".
"Zwiększyliśmy pulę sprzedaży w rolniczym handlu detalicznym z 40 tys. zł do 100 tys. zł bez podatku. Zerowy podatek dla tych wszystkich rolników, którzy chcą w tej mniejszej skali próbować rozwijać skrzydła na rynki lokalne, ale nie tylko" - podkreślił.
Przypomniał, że "w twardych negocjacjach z UE kilka miesięcy temu wynegocjowaliśmy największy pakiet dla rolnictwa, to 34 mld euro ze wspólnej Polityki Rolnej, ale także i Krajowego Planu Odbudowy". Jak dodał, "ponad tym, są środki z budżetu państwa polskiego". Wśród nich wymienił m.in. dopłaty do paliwa rolniczego.
"I dzisiaj pracujemy też nad czymś, o czym dyskutowaliśmy z rolnikami dzisiaj z tej ziemi, nad powszechnym programem ubezpieczeń. Wiemy doskonale, że te klęski żywiołowe potrafią być zmorą polskiego rolnictwa, będziemy szybko opracowywali koncepcję i opracowywali legislację tak, aby ubezpieczenie od różnego rodzaju klęsk żywiołowych pozwoliło odetchnąć polskim rolnikom" - mówił premier.
Wyraził wdzięczność polskim rolnikom za "wspaniałą, polską, zdrową żywność". Zachęcił również do kupowania polskich produktów od rolników, a także sprawdzania, czy produkty kupowane w sklepach są produkowane w kraju przez rodzimych producentów. (PAP)
aop/ mfr/ je/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu kolniak24.eu. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Zanieczyszczona woda w gminie Kolno
To powinno być na samej górze, na czerwono. Kto prawdzie tę stronę?
Jaka
11:35, 2026-06-23
32-latka, jak i 47-latek stracili prawa jazdy
Ten ptaszek z czerwonego to już chyba wszystkie rozumy pozjadał, taki jest mądry...a to prawda ze teściowa z księdzem robi bara bara ??
Ten ptaszek
22:47, 2026-06-22
Sprzęt do nauki zdalnej dla szkoły
Oddaj prostaku bursę, co ci przeszkadzała? Nikt znajomy nie pracował? żeby placówkę utrzymać. Stoją pokoje puste dla kogo? Dla twojej przyjemności? Młodzież by się znalazła i ludzie mieliby pracę za najniższą, ale by mieli, a tak ,ani młodzieży, ani bursy, ale rude loki i okular na ryju zadowolony, że ludzi pozbawił pracy, bo łon jest starosta, ale nie człowiek, czyli nikt i wróć wreszcie do swojej prawdziwej partii, tylko trzeba mieć honor nie Tado? i nawet nie próbuj startować w wyborach, bo każda lista, na której się znajdziesz będzie w miarę naszych możliwości omijana, na czym stracą inni z listy. Nie pozdrawiam, ale nie życzę źle, różnimy się.......
Zabielak
22:02, 2026-06-22
32-latka, jak i 47-latek stracili prawa jazdy
Poza terenem zabudowanym to z tego co pamiętam można jechać 90 km/h chyba, że na zakrętach ich złapali 🤣🤣 Nie od dziś wiadomo, że policji nie chodzi o bezpieczeństwo a wpływy do źródełka 🫣😁😉
Kierowca
21:24, 2026-06-22