Od 13 marca 2026 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił w portalu eZUS elektroniczną wersję wniosku ERPO, czyli wniosku o ponowne obliczenie świadczenia emerytalno-rentowego. To ogromne ułatwienie dla wielu emerytów i rencistów.
Dotychczas wniosek ERPO można było składać wyłącznie w formie papierowej. Niektóre osoby przekazując dokument przez internet dołączały jego skan do pisma ogólnego POG w eZUS. Rocznie do ZUS-u wpływało ponad 700 tysięcy takich dokumentów. Formularz ERPO jest jednym z najczęściej składanych wniosków. Wprowadzenie elektronicznej formy dokumentu dla wielu świadczeniobiorców znacznie usprawni ubiegnie się o ponowne obliczenie emerytury czy renty – informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie podlaskim.
Kto może skorzystać z wniosku ERPO
Z wniosku ERPO mogą skorzystać osoby, które mają już przyznaną emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy i:
Wniosek ERPO klient wypełnia i składa również w sytuacji, gdy ubiega się o ponowne obliczenie świadczenia emerytalno-rentowego przyznanego przez zagraniczną instytucję ubezpieczeniową państwa członkowskiego Unii Europejskiej (UE), Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), Wielkiej Brytanii lub państwa, z którym Polska zawarła umowę dwustronną o zabezpieczeniu społecznym.
Elektronicznie szybciej i wygodniej
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, ZUS umożliwił złożenia wniosku ERPO przez internet – bez konieczności drukowania, podpisywania, wysyłania formularza pocztą czy wizyty w placówce. Wprowadzenie elektronicznej wersji jest odpowiedzią na potrzeby naszych klient i podniesienie poziomu cyfryzacji usług.
Wniosek ERPO nadal można składać także w tradycyjnej, papierowej formie. Elektronizacja druku jest reakcją na oczekiwania podążających i chętnie korzystających z cyfryzacji emerytów i rencistów. To krok w stronę ułatwienia i możliwość szybszego załatwienia sprawy w Zakładzie, a nie nałożenie obowiązek.
Zasady składania wniosku ERPO, wymagane dokumenty oraz instrukcję krok po kroku można znaleźć na stronie: https://www.zus.pl/swiadczenia/emerytury/przeliczanie-emerytur-i-rent.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu kolniak24.eu. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Kolnianie bawią się na festynie miejskim
Najważniejsze jest żeby tupało do nocy po całym Kolnie... olać rodziny z dziećmi.. najwazniejsze żeby patola dobrze się bawiła
Jestem za Kolnem.
22:43, 2026-06-27
Kolnianie bawią się na festynie miejskim
A w mieście to nie wiedzą co to jest cisza nocna..?
Mam juz dosc Kolna
22:41, 2026-06-27
Mieszkanka Kolna o przystanku widmo
Nie ma autobusu do Olsztyna tyna więc nie ma przystanku a radny obiecał ze poszła petycja do burmistrz i cich o tak się wszystko załatwia z dużej burzy mały deszcz niedługo wybory znowu będą obiecać a my uwierzymy
5555
22:31, 2026-06-27
Włodarz tłumaczy, że dokonano także wyceny gruntów
To tak się traktuję ludzi biednych.A dlaczego oni nie mają podciągnięto ogrzewania miejskiego?Ci ludzie palą w piecach i chyba muszą gdzieś trzymać opał.Ich bloki nie różnią się od tych socjalnych i jeszcze podkłada im się kłody.A miasto nie może sprzedawać im tego za przysłowiową złotówkę.Robicie place zabaw za 2 miliony. Trochę dobroci dla tych mieszkańców a dobro podwójne powraca.Targowica jest dużym placem tam można postawić blok socjalny.
Tomek
21:57, 2026-06-27