Seniorzy są najbardziej narażeni na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby COVID-19, wywoływanej przez nowy koronawirus SARS-Cov-2. To właśnie starsze osoby szczególnie powinny unikać kontaktu z innymi ludźmi. Co mają zrobić osoby samotne, często schorowane?
Pomoc oferują jednostki budżetowe, ale wydaje się, że nic nie zastąpi wsparcia sąsiedzkiego. Jest to bowiem szczególnie cenna praktyka.
To właśnie sąsiedzi wiedzą o nas najwięcej, oni w pierwszej kolejności zauważą coś podejrzanego. Musimy wszyscy zatem rozejrzeć się po swoim osiedlu, ulicy lub klatce. Być może tuż obok nas ktoś właśnie potrzebuje pomocy, a czasami zrobienia zwykłych zakupów.
Tego typu dobre praktyki można już dojrzeć w Kolnie. Ludzie sami oferują pomoc starszym mieszkańcom i podają numery swoich telefonów.
Propozycję pomocy wystosowała do swoich sąsiadów 18-letnia Aleksandra z Kolna. Wolontariuszka chętnie zrobi starszej osobie zakupy i pójdzie do apteki. Ulotki rozwiesiła na drzwiach do klatek w swoim bloku.
– Zrobiłam to z dobrego serca, po prostu trafiłam na taką akcję w mediach społecznościach – mówi uczennica kolneńskiego Ogólniaka. – Wiem, że pomagać starszym osobom starają się również harcerze. Sama jestem harcerką, ale zrobiłam to niezależnie od tych działań.
Aleksandra na razie nie odebrała telefonu z prośbą o pomoc, ale jej aparat jest cały czas włączony, a oferta nadal aktualna.
W pomoc seniorom zaangażowali się również członkowie Kolneńskiej Grupy Pierwszej Pomocy. Stowarzyszenie jest obecnie w stanie gotowości i do dyspozycji wojewody podlaskiego. Może być bowiem wykorzystane do działań medycznych. Tymczasem, jak informuje Monika Stachelska z KGPP, są uczulani na pomoc osobom ze swojego sąsiedztwa.
Wielu seniorów posłuchało próśb i zastosowało się do akcji #zostańwdomu – przypomina Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) i apeluje o #zadzwońdoseniora - akcję dzwonienia do osób starszych z pytaniem, czy coś potrzeba albo by po prostu porozmawiać.
Główny Inspektorat Sanitarny ocenia, że w obecnej sytuacji osoby starsze mogą czuć się zagubione.
"Seniorze, nie wstydź się poprosić bliskich o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych i pocztowych" - radzi GIS. (PAP)
:)20:54, 24.03.2020
Super :)
nina09:16, 25.03.2020
Aż mi się lżej na sercu zrobiło, że są jeszcze młodzi ludzie tak bezinteresowni i wrażliwi.❤️
Pozostałe komentarze
elif21:00, 24.03.2020
niech tylko sama Ola uważa i przestrzega kwarantanny bo jak sama złapie to rozniesie do starszych.
Ola08:39, 25.03.2020
Będę ostrożna :)
Atatat16:47, 25.03.2020
Pięknie!! Tylko tło ~ do kitu! Przepiękne kolnenskie drzewa , ozdoba miasta!
senior16:13, 26.03.2020
a jak sie do niej zapisać?
Ola12:27, 27.03.2020
Proszę napisać email na [email protected], nie chcę podawać numeru telefonu w internecie
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu kolniak24.eu. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
XX zwyczajna sesja Rady Miasta Kolno (porządek obrad)
Wyrażam wolę do przystąpienia realizacji budowy spalarni przy ul. Bursztynowej. Już wcześniej miał ktoś taki pomysł. Popieram
Tika
13:00, 2026-06-23
Zanieczyszczona woda w gminie Kolno
To powinno być na samej górze, na czerwono. Kto prawdzie tę stronę?
Jaka
11:35, 2026-06-23
32-latka, jak i 47-latek stracili prawa jazdy
Ten ptaszek z czerwonego to już chyba wszystkie rozumy pozjadał, taki jest mądry...a to prawda ze teściowa z księdzem robi bara bara ??
Ten ptaszek
22:47, 2026-06-22
Sprzęt do nauki zdalnej dla szkoły
Oddaj prostaku bursę, co ci przeszkadzała? Nikt znajomy nie pracował? żeby placówkę utrzymać. Stoją pokoje puste dla kogo? Dla twojej przyjemności? Młodzież by się znalazła i ludzie mieliby pracę za najniższą, ale by mieli, a tak ,ani młodzieży, ani bursy, ale rude loki i okular na ryju zadowolony, że ludzi pozbawił pracy, bo łon jest starosta, ale nie człowiek, czyli nikt i wróć wreszcie do swojej prawdziwej partii, tylko trzeba mieć honor nie Tado? i nawet nie próbuj startować w wyborach, bo każda lista, na której się znajdziesz będzie w miarę naszych możliwości omijana, na czym stracą inni z listy. Nie pozdrawiam, ale nie życzę źle, różnimy się.......
Zabielak
22:02, 2026-06-22