JULITA KACZYŃSKA w 2012 roku brała udział w programie „Must be the music”, w 2015 roku w niemieckim Idolu „DSDS”. W 2021 roku brała udział w 12 edycji „The Voice of Poland”. W międzyczasie nagrała kilka piosenek z lokalnymi artystami, z którymi też koncertowała na terenie Polski. Stypendium marszałka otrzymała na projekt „Nadchodzę” – wydanie autorskich singli z teledyskami (fot.: Paweł Krukowski)
Z puli 420 tys. zł przyznano w tym roku 10 półrocznych i aż 35 rocznych stypendiów w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami. Marszałek Artur Kosicki wręczył je wyróżnionym podczas poniedziałkowej (20.02) uroczystości w Operze i Filharmonii Podlaskiej.
– Dziękuję Wam, za to, co robicie dla podlaskiej kultury, za to, aby o naszym regionie było słychać w Polsce i za granicą – mówił do stypendystów marszałek Kosicki. – Jesteśmy z was dumni i ciągle powtarzam: największym sukcesem i dumą tego regionu jesteście wy, jego mieszkańcy.
Jak podkreślił, przyznane w tym roku stypendia to największe wsparcie, jakie w tej dziedzinie przyznał dotychczas zarząd województwa. Zgodnie z obietnicą sprzed roku, pozytywnie odpowiedziano na wszystkie stypendialne wnioski, które przeszły ocenę formalną.
Jak przyznawali uhonorowani, wsparcie, które otrzymują od instytucji publicznych, jest bardzo ważne. Wśród nich m.in. dziennikarz Dominik Sołowiej, który już po raz drugi otrzymał stypendium marszałka. Dodatkowe pieniądze przeznacza na realizację serii filmów o najciekawszych miejscach regionu.
– Dzięki pierwszemu stypendium zrealizowałem projekt filmowy „Podlasie dobrze zna się”, którego celem była promocja wyjątkowych miejsc na mapie naszego regionu. Teraz projekt ten kontynuuję, nagrywając Podlaski Podcast Społeczno-Kulturalny, czyli cykl sześciu odcinków o takich m.in. miejscowościach jak Czarna Białostocka, Krypno, Juchnowiec Kościelny, Gródek, Łapy i Zabłudów – mówił Dominik Sołowiej.
W ten sposób powstaje swego rodzaju kronika filmowa województwa o miejscach, ale też o mieszkańcach.
Inny stypendysta, białostocki fotograf Kamil Śleszyński, pieniądze przeznaczy na realizację projektu fotograficznego o nazwie "Uroki".
- Jest on dla mnie osobisty i bardzo ważny - mówi artysta. - Pieniądze pomogą w przygotowaniu makiety i wydaniu książki fotograficznej pod tym samym tytułem. Przeznaczę je między innymi na uzupełnienie materiału zdjęciowego i przygotowanie projektu graficznego.
– Kulturę trzeba wspierać. To dzięki niej jesteśmy w stanie wspierać wyjątkowość miejsca, w którym żyjemy, wyjątkowość ludzi, krajobrazów, pejzaży, smaków, dźwięków czy zapachów. Stypendium to szansa na sprawne podróżowanie po regionie, możliwość korzystania z profesjonalnego sprzętu - spuentował Dominik Sołowiej.
Tegoroczni stypendyści reprezentują szeroki zakres działalności twórczej, m.in. muzykę klasyczną, taniec, fotografię, literaturę, historię regionu czy malarstwo. Stypendia umożliwią im m.in. wydanie książek, płyt, przygotowanie filmów, wystaw, a także realizację zajęć artystycznych i edukacyjnych.
Na zakończenie gali marszałek wyraził nadzieję, by w kolejnych latach stypendystów było jeszcze więcej.
– W tym roku jest to historyczne wsparcie, ale patrząc na to, jaki mamy potencjał w naszym województwie, mam nadzieję, że w 2024 roku wspólnie z zarządem przyznamy na ten cel jeszcze większą kwotę – dodał marszałek.
Lista tegorocznych stypendystów Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami w załączeniu.
Aneta Kursa, Paulina Dulewicz
red.: Małgorzata Sawicka
Lista stypendystów Marszałka Województwa Podlaskiego na rok 2023 ( 30,02 KB ) Podgląd załącznika
Zbyszek10:03, 21.02.2023
Kosicki co ty pier...... polskie chore bezbronne dzieci umierają bo nie ma pieniędzy na ich leczenie ich rodzice organizują zbiorki pieniędzy na ich leczenie a wy wprowadzacie 20 % podatek od zbiórek i wywalacie publiczne pieniądze na głupoty.
zakapior11:23, 21.02.2023
Nie ma podatku od zbiórek.
Kolnianka11:48, 21.02.2023
Ona w ogóle się przyznaje skąd pochodzi czy już rodowita łomżynianka ?
pels00:36, 22.02.2023
dzieee toć to już białostoczanka
Pozostałe komentarze
eyu00:33, 22.02.2023
Czekaj czekaj, Julitka Szczech vel Kaczyńska dostała stypendium marszałka bo 8 lat temu występowała w jakiśch śmiesznych programach muzycznych? Co to ma wspólnego z podlasiem, a tymbardziej ochroną zabytków XDDD Tam powinna chyba wjechać jakaś kontrola, masarka.
Anetka 15:10, 23.02.2023
Lepiej na Julitkę, która się rozwija niż pseudo piłkarzyków orła, którzy od x czasu zajmują końcowe miejsca w tabeli ha ha
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu kolniak24.eu. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Stanowisko Sejmiku w sprawie relacji z UE
I bez safe wszystko jest zadłużone.
Ja
14:11, 2026-06-26
Walne Zebranie Sprawozdawcze Orła Kolno
Niedlugo Podlaski Zwiazek Pilki Noznej w klasie okregowej doprowadzi ze z klasy okregowej do IV ligi awansuje 4 druzyny i i 4 druzyny soadna do A klasy czyli prawie polowa To jest paranoja
kibic z Podlasia
13:08, 2026-06-26
Radny podsumowuje Raport o stanie Powiatu Kolneńskiego
Łubu dubu,łubu dubu itd. tyle lat minęło ale nadal aktualne.
Misiu
12:50, 2026-06-26
Radny podsumowuje Raport o stanie Powiatu Kolneńskiego
Chyba tylnymi drzwiami radni wchodzą do lekarza . Radni w kolejce .. na pohybel.
Winni
12:49, 2026-06-26