Nie zabrakło kurpiowskiego rejbaka i fafernuchów oraz innych przysmaków, a także kurpiowskiego śpiewu, którym zachwycają się znawcy. Pięciolecie działalności świętowało w sobotę, 7 stycznia, Koło Gospodyń Wiejskich „Cieloszczanki” w Cieloszce (gm. Turośl). Wśród gości spotkania był m. in. wicemarszałek Marek Olbryś.
–To niezwykle prężna organizacja, młoda, ale z wielkim już dorobkiem w dziedzinie kultywowania kurpiowskich tradycji. Przede wszystkim związanych z mową,muzyką, strojem czy obrzędowością, ale także zwyczajami kulinarnymi – powiedział wicemarszałek MarekOlbryś.
KGW „Cieloszczanki” tworzą 32 osoby. Jest wśród nich aż 14 panów. Przeważnie to mężowie gospodyń, ale nie tylko. Do dyspozycji koła i wszystkich mieszkańców jest świetlica wiejska, którą samorząd gminy, kierowany przez wójta Piotra Niedbałę, przekazał wsi 3 lata temu.
– Urząd marszałkowski pomógł nam ostatnio w zakupie ośmiu strojów kobiecych i jednego męskiego, dzięki czemu możemy – przede wszystkim nasz zespół śpiewaczy seniorek – jak najbardziej godnie prezentować się na różnego rodzaju przeglądach. Otrzymujemy także zaproszenia do Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Bardzo nam miło, że możemy osobiście podziękować za życzliwość i pomoc panu wicemarszałkowi Markowi Olbrysiowi – mówiła Teresa Trzcińska, sołtys Cieloszki, a zarazem przewodnicząca KGW.
Specjalnie dla wicemarszałka „Cieloszczanki” przygotowały pieśń z podziękowaniami „po kurpsiowsku”. Wszystkich gości gospodynie i gospodarze uraczyli także widowiskiem jasełkowym, a także obficie zastawionym stołem biesiadnym, zgodnym z tradycjami. Królował rejbak, czyli kurpiowska odmiana babki ziemniaczanej. Były także swojskiej roboty wędliny, chleb, smalec, ogórki kiszone, a przede wszystkim makowce, fafernuchy (ciastka na bazie marchwi) i mnóstwo innych smakowitości.
Maciej Gryguc
red.: Barbara Likowska-Matys
tradycja18:31, 11.01.2023
tradycja kurpiowska to sedno kultury od wieków
Tradycja 10:48, 12.01.2023
Tradycja to takie imię.
W Turośli jeszcze PRL rządzi to i dzieje się jak u Barei :D
Pozostałe komentarze
Użytkownik09:14, 11.01.2023
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
majty10:50, 12.01.2023
Sposób na robienie z ludzi durni
Wójt 21:35, 11.01.2023
Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
Użytkownik21:33, 12.01.2023
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
Użytkownik22:53, 12.01.2023
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
Użytkownik05:32, 15.01.2023
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
nie zmydli sie09:12, 15.01.2023
a kredyty so
żona11:40, 15.01.2023
No chyba że pieniądz zastąpi wszystko, wierność, uczciwość i szacunek
Użytkownik17:19, 16.01.2023
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
Użytkownik08:15, 17.01.2023
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
Misska Kgw12:14, 18.01.2023
Podobno Panie z Koła Gospodyń wiejskich też są osobami publicznymi. Powinny, więc być odporne na krytykę jak się ubierają, komu siadają na kolana, do kogo się mizdżą. Jeśli nie chce być poddawana krytyce innych ludzi których takie zachowanie obrzydza, powinna zachowywać się obyczajnie.
To tak delikatnie mówiąc o tych usuwanych wpisach.
Ksepki-komuna09:37, 29.01.2023
A Monisia dr toć to patologia. Nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa. Niedługo to sprzątaczki będą dyrektorami. A czy nie wystarczy im forsy? Pazerne jak ich Pan. Ambicje maja no nie można powiedzieć !
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu kolniak24.eu. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Radny podsumowuje Raport o stanie Powiatu Kolneńskiego
Przecież nie będą się ganić, a już na pewno nie przyznają się do błędów, czy porażek. Poza tym, nie gryzie się ręki , która karmi, prawda? Sukcesy? Nie widać. Do porażek lepiej się przyznać, bo wyborcy je widzą. Ale czy zarząd je widzi?
Iks
22:54, 2026-06-26
Starosta: Macie asa w rękawie – zawód
Myli się Pan bo te dzieci mimo że skończyli szkołę to nie mają tatusiów co im załatwią posady.Bo dzieci za...radnych to już siedzą w biurach na stażach i sobie zarabiają.
Lech
21:59, 2026-06-26
Starosta: Macie asa w rękawie – zawód
Gość zlikwidował bursę a teraz się mądrzy.
Prawdziwy Zigi
20:47, 2026-06-26
Starosta: Macie asa w rękawie – zawód
Serio, ten pan powinien zniknąć z życia publicznego.
do odwołania
18:57, 2026-06-26