16 plansz wystawy skupia się na regionalnych elementach procesu, jakim było odzyskiwanie przez Polskę niepodległości. Proces ten, na terenach obecnego województwa podlaskiego, rozciągnął się na przestrzeni kilku miesięcy - od symbolicznego 11 listopada 1918 roku aż po 26 sierpnia 1919 roku, gdy polscy powstańcy odbili Sejny z rąk litewskich.
Wystawa „Wiele dróg – jeden cel. Ku Niepodległej” zawitała do Kolna. Oficjalne otwarcie odbyło się w poniedziałek (20.09). Wzięli w nim udział m.in. poseł Kazimierz Gwiazdowski, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, burmistrz Kolna Andrzej Duda oraz współautor wystawy Paweł Okołot z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku i uczniowie kolneńskich szkół.
Przed Urzędem Miasta Kolno pojawiły się plansze, na których pokazano zapis walki, która trwała od 11 listopada 1918 roku aż do 26 sierpnia 1919. Jest historia walki o niepodległość, którą stoczyli między innymi mieszkańcy naszego regionu ponad sto lat temu.
– Kolno jest takim wyjątkowym miejscem z tego powodu, że mamy na tej planszy, przy stosunkowo niewielkiej treści, konkretną datę wskazującą na proces odzyskiwania tutaj państwowości polskiej – podkreślił wojewoda Paszkowski. – Bardzo symboliczną, bo 11 listopada 1918 roku. Można powiedzieć, że ta data ściśle koresponduje z tym, czego się uczyliśmy na lekcjach historii. W stosunku do tych miejscowości, w których byliśmy, jest to wyróżniająca się cecha.
W Kolnie, podobnie jak na pozostałych obszarach okręgu łomżyńskiego, 11 listopada 1918 roku podjęto akcje rozbrajania żołnierzy niemieckich. Odbywało się to w miarę pokojowo, do potyczek doszło w Gawrychach i Nowogrodzie.
- Na wieść o tym, że 11 listopada 1918 roku Niemcy podpisali porozumienie z państwami ententy, kończące I wojnę światową, mieszkańcy Kolna oraz żołnierze POW podjęli akcję rozbrajania niemieckich żołnierzy, która przebiegała wyjątkowo sprawnie i zakończyła się sukcesem. Wszystko odbywało się na zasadach pokojowych - mówił współautor wystawy Paweł Okołot z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.
O wydarzeniach z tamtego okresu mówił również gospodarz wystawy.
- Już 3 maja 1919 roku ulicą, przy której stoimy, przeszedł pierwszy pochód trzeciomajowy z powodu radości, że odzyskaliśmy niepodległość - podkreśla burmistrz Kolna Andrzej Duda. - Z tej okazji zasadzono wówczas dwa dęby wolności. Do dzisiaj przetrwał tylko jeden i pielęgnujemy go nie tylko po to, by pamiętać o tych czasach, ale przede wszystkim o naszych przodkach, którzy oddali życie za wolną ojczyznę.
Plenerowa wystawa "Wiele dróg – jeden cel. Ku Niepodległej" powstała w ramach projektu Wojewody Podlaskiego we współpracy z Województwem Podlaskim i Muzeum Podlaskim w Białymstoku. Projekt został sfinansowany ze środków Wieloletniego Programu Rządowego "Niepodległa" na lata 2017-2022.
W Kolnie wystawę można będzie zwiedzać do najbliższego piątku. Następnym miastem, do którego zawita, będzie Łomża.
hit19:33, 20.09.2021
A gdzie wicewojewoda?....
Doborowa śmietanka 21:01, 20.09.2021
Idealnie pasujecie do turośleńskiego esbeka.
Nawet okular ma jak w k g b
TW Turuśl07:24, 21.09.2021
Wiele dróg. Jeden cel pod. pier.do. lić.
Mgeta21:30, 20.09.2021
W historii tworzonej na naszych oczach widać wyraźnie, że zmierzamy dynamicznie w kierunku wschodu. Za ileś tam lat gdy się mam nadzieję wygrzebiemy z pisowskiego reżimu, będziemy musieli pamiętać kto miał największą przysługę w ich obaleniu, a także uczyć społeczeństwo jak nie wejść ponownie w to samo
Maria06:59, 21.09.2021
Jak nie atak na kosciol, to na PiS. I tak w kółko. Ty najpierw przypomnij sobie lub poczytaj o reżimie komunistycznym.
TW Turośl07:30, 21.09.2021
Do Marii. Jeżeli ci co wtedy mieli dobrze, bo donosili na innych i teraz Ci sami są we władzach i spotykają się i są zapraszani na historyczne okazję i są razem na zdjęciach z nowymi władzami to jaka to zmiana reżimu komunistycznego?
Heca07:43, 21.09.2021
Ale tłumy ja pierni... Nie szkoda wam dzieci że musiały marznąć? Po co ta szopka ludzie?
uczony08:07, 21.09.2021
Dzieci to bardzo szkoda.
W ogóle po co je szkołą męczyć.
Powinno takie dziecko do 18 roku bawić się a nie do szkoły za....dalać.
siema21:46, 23.09.2021
siema
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu kolniak24.eu. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Zanieczyszczona woda w gminie Kolno
To powinno być na samej górze, na czerwono. Kto prawdzie tę stronę?
Jaka
11:35, 2026-06-23
32-latka, jak i 47-latek stracili prawa jazdy
Ten ptaszek z czerwonego to już chyba wszystkie rozumy pozjadał, taki jest mądry...a to prawda ze teściowa z księdzem robi bara bara ??
Ten ptaszek
22:47, 2026-06-22
Sprzęt do nauki zdalnej dla szkoły
Oddaj prostaku bursę, co ci przeszkadzała? Nikt znajomy nie pracował? żeby placówkę utrzymać. Stoją pokoje puste dla kogo? Dla twojej przyjemności? Młodzież by się znalazła i ludzie mieliby pracę za najniższą, ale by mieli, a tak ,ani młodzieży, ani bursy, ale rude loki i okular na ryju zadowolony, że ludzi pozbawił pracy, bo łon jest starosta, ale nie człowiek, czyli nikt i wróć wreszcie do swojej prawdziwej partii, tylko trzeba mieć honor nie Tado? i nawet nie próbuj startować w wyborach, bo każda lista, na której się znajdziesz będzie w miarę naszych możliwości omijana, na czym stracą inni z listy. Nie pozdrawiam, ale nie życzę źle, różnimy się.......
Zabielak
22:02, 2026-06-22
32-latka, jak i 47-latek stracili prawa jazdy
Poza terenem zabudowanym to z tego co pamiętam można jechać 90 km/h chyba, że na zakrętach ich złapali 🤣🤣 Nie od dziś wiadomo, że policji nie chodzi o bezpieczeństwo a wpływy do źródełka 🫣😁😉
Kierowca
21:24, 2026-06-22