Batalion Obrony Terytorialnej ma wspierać lokalną społeczność, m.in. przeciwdziałając powstawaniu klęsk żywiołowych czy zwalczając ich skutki. Jego formowanie rozpoczęło się w maju tego roku. Batalion składa się z żołnierzy zawodowych, a także wyszkolonych obywateli ? pełniących terytorialną służbę wojskową dyspozycyjnie oraz odbywających ćwiczenia rotacyjne (minimum raz w miesiącu).
94 żołnierzy Batalionu Łomżyńskiego Wojsk Obrony Terytorialnej złożyło w niedzielę 3 września przysięgę na sztandar podczas uroczystości na Starym Rynku w Łomży.
Wśród zaprzysiężonych żołnierzy są również ochotnicy z powiatu kolneńskiego. Jeden z nich przemawiał nawet w ich imieniu. Szeregowy Jacek Bagiński podkreślił, że stali się oni żołnierzami piątego rodzaju sił zbrojnych.
Żołnierze przeszli wcześniej dwutygodniowe szkolenie w Siedlcach. Szkolić będą się oczywiście dalej, dwa dni w miesiącu. W pododdziałach są również rezerwiści.
Batalion łomżyński wchodzi w skład 1. Podlaskiej Brygady OT. Dowódcą brygady jest pułkownik Sławomir Kocanowski.Docelowo 13. batalion lekkiej piechoty ma liczyć ponad siedmiuset żołnierzy. Ochotnicy wciąż mogą zgłaszać się do Wojskowej Komendy Uzupełnień w Łomży. Dowódcą tworzącego się batalionu jest ppłk Krzysztof Rabek. Za wykonywaną służbę żołnierze otrzymają wynagrodzenie. Jego wysokość uzależniona będzie od posiadanego stopnia. Około 500 zł otrzymają żołnierze korpusu szeregowych.
W uroczystości uczestniczył między innymi burmistrz Andrzej Duda.
Czytaj więcej: http://4lomza.pl
stary rezerwista21:39, 06.09.2017
Na niespełna setkę trzech poległo, do tego jedna teściowa. I wcale wojny nie było trzeba. Popatrzcie na te zdjęcia, kto był kiedykolwiek w wojsku to widzi od razu, jak to wojsko maszeruje: jeden lewa, drugi prawa. Za moich czasów mówiło się: słoma - siano. I musztra była do skutku. W dwa tygodnie to za czasów kościuszkowskich kosynierów szkolono, tylko że tamci od oseska kosami machali. Nie wiem jak wy, ja tam ostrzę siekierę, szykuję maczugę, jakaś kosa też się znajdzie. W razie czego będę bronił się sam. Na to pospolite ruszenie, co to od samego stania legnie, liczyć nie będę.
Pozostałe komentarze
Łomżyniak 09:17, 06.09.2017
I Rudą z Red Lips zaprosili?
bartek22:04, 06.09.2017
Faktycznie co to za żołnierze co od samego stania się przewracają, mdleją.....głowy rozbijają. Gdzie oni się nadają do obrony Ojczyzny - parodia - wystarczy na niektórych popatrzeć, jakby im kazano ze 200 m przebiec to by nie 3 a z 30 padło przed sceną (poczytajcie na 4lomza). A dziewczyny wymalowane jak ta lala jak na wybory miss, śmiesznie wyglądają z tym karabinami. Tak nie wygląda wojsko.... Módlmy się żeby nie musieli nas bronić. Niech biorą te swoje 500+ bo tylko po to tam poszli. Ogólnie mówiąc myślałem że będzie jakaś selekcja, jakieś kryteria wyboru....jednak albo brali jak leci bo nie było chętnych, albo brali znajomych królika - dlatego to tak tragicznie wygląda
Kolniak07:02, 07.09.2017
Następne szkolenie za miesiąc.Ci którzy tak krytykują powinni jechać i pokazać jak się maszeruje(o ile będą mieli czas na musztrę)Wojsko się zmieniło. Od maszerowania jest komp.reprezentacyjna.Szkoda, że nikt nie powiedział jak strzelało szkolenie podstawowe i wyrównawcze a strzelało chyba najlepiej ze wszystkich.Siedzac przed kompem łatwo jest krytykować gorzej samemu się ruszyć, poświęcić prywatny czas i zobaczyć jak to jest.Szkolenie było ciężkie i podziwiam tych co je ukończyli bez urazów i odparzonych nóg.
Jazkolna08:10, 07.09.2017
Cześć żołnierzyki. Cześć walczące ludzie.
Pp08:49, 07.09.2017
Jak w Korei
Kssa22:53, 08.09.2017
To ile co miesiąc?
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu kolniak24.eu. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Kolnianie bawią się na festynie miejskim
A mi się podobało. Wszyscy powinni byc zadowoleni. Była muzyka dla starszych a później dla młodzieżu Dj i After Party dali ognia!
Xyz
15:27, 2026-06-28
Włodarz tłumaczy, że dokonano także wyceny gruntów
Ale my szanowny burmistrzu nie jesteśmy przeciwko blokowi tylko lokalizacji! Moim zdaniem można by go zbudować na ulicy Szmaragdowej, jest tam mnóstwo miejsca i do tego została tam zbudowana nowa szeroka ulica. Jest to idealna lokalizacja pod te inwestycję. Więc proszę to wziąć pod uwagę bo jakby nie było został Pan wybrany nie po to aby realizować Pana widzimisie, tylko nasze widzimisie! Ale jak to Panu nie pasuje to drzwi otwarte, nikt Pana nie trzyma na siłe.
Paweł J.
15:00, 2026-06-28
Włodarz tłumaczy, że dokonano także wyceny gruntów
,,Ani katolik, ani Polak, ani nikt inny, nie mogą mieć w państwie większych praw, niż ma człowiek." - ks. Józef Tischner. Te słowa , mówią wszystko.
człowiek
14:59, 2026-06-28
Kolnianie bawią się na festynie miejskim
Tam byli twoje dzieci stare tumany a wy to byliście aniołkami?
Ttty
14:27, 2026-06-28