Lekka piechota korzysta nie tylko z karabinków, karabinów i pistoletów wojskowych. Na jej wyposażeniu znajduje się także broń cięższa, taka jak granatniki automatyczne MK-19. Szkolenie z tego typu uzbrojenia przeszli w weekend podlascy Terytorialsi.
Granatnik MK-19 został opracowany w Stanach Zjednoczonych. Jest to broń automatyczna, umożliwiająca strzelanie ogniem ciągłym (krótkimi seriami) z użyciem różnego rodzaju amunicji. W pododdziałach lekkiej piechoty znajduje się na wyposażeniu plutonów wsparcia.
Szkolenie strzeleckie dla żołnierzy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej zorganizował 13 batalion lekkiej piechoty z Łomży. To właśnie ten pododdział od 16 listopada realizuje szkolenie zintegrowane na poligonie w Orzyszu. W roli instruktorów wystąpili żołnierze 1PBOT oraz Gwardii Narodowej z Batalionowej Grupy Bojowej NATO stacjonującej w Bemowie Piskim.
Terytorialsi prowadzili ogień zarówno z granatnika umieszczonego na trójnogu, jaki i na dachu jednego z podstawowych pojazdów sił zbrojnych USA - HMMWV (potocznie zwanym Humvee).
Jest to kolejna, wspólna inicjatywa starszych podoficerów dowództw - CSM Russela Wooda z Gwardii Narodowej stanu Tennessee oraz st. chor. sztab. Grzegorza Bączka z 1 Podlaskiej Brygady OT. Amerykańscy żołnierze już kilkukrotnie szkolili podlaskich żołnierzy WOT z medycyny pola walki. Polska strona natomiast zorganizowała warsztaty rozpoznawcze oraz podróż wojskowo- geograficzną.
Przypomnijmy, że żołnierze 1 Podlaskiej Brygady OT w tym roku dwukrotnie uczestniczyli, wspólnie z siłami specjalnymi USA, w ćwiczeniu Ridge Runner w Wirginii Zachodniej oraz wspierali w Stanach Zjednoczonych zabezpieczenie medyczne zlotu 50 tys. skautów.
Źródło: 1PBOT
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu kolniak24.eu. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Ćwiczono na specjalnych stanowiskach
Więcej słów w tym artykule niż ludzi. Kolejne pieniądze wywalone w błoto. Reżim gauleitera her tuska i jego lewackie przydupasy straszą wojną aby dalej okradać Polaków na rzecz potomków bandery. Ukraińcy plują Polakom w twarz a ryży udaje że deszcz pada.
Prawdziwy Zigi
18:48, 2026-06-24
Przerwa w dostawie ciepłej wody na terenie Kolna
Do telexpressu, uwagi, faktów itp podac niech się pośmieją z zaścianka 🤣🤣🤣
Woda
16:32, 2026-06-24
Radny komentuje Raport o stanie Powiatu Kolneńskiego
I bardzo dobrze że się upomina o tę drogę ona jest w pierwszej kolejności do zrobienia. Nie ma chyba gorszej drogi w powiecie.
Droga
15:57, 2026-06-24
Przerwa w dostawie ciepłej wody na terenie Kolna
wiecie po co to jest robione? oni po prostu zakręcają ciepłą wodę i odkręcają po 4 dniach i odtrąbiają sukces, że jacy to oni są zdolni że tak szybko to potrafią zrobić, że bez nich Kolna pada i kwiczy, że są potrzebni i należy im się premia, tak było rok temu, w tym roku będzie tak samo, woda będzie około 3 lipca.
naga prawda
15:52, 2026-06-24