Kolneńska spółdzielnia mieszkaniowa postanowiła zadbać o ptaki. W rezultacie przy ulicy Sportowej w Kolnie pojawiły się skrzynki lęgowe.
Okazuje się więc, że nie musimy być znani wyłącznie z wycinania drzew i betonowania miasta.
– Jest to w części rekompensata orniotologiczna – tłumaczy przewodniczący rady nadzorczej kolneńskiej spółdzielni mieszkaniowej Tomasz Bronicki. – Tego typu działania, czyli montaż budek dla ptaków, stosuje się, gdy w okolicy wykonuje się elewacje. Chodzi o zapewnienie gniazd dla ptaków.
Bronicki dodaje, że niezależnie od rekompensaty postanowiono o zamontowaniu większej ilości domków dla ptactwa. Faktycznie przy ulicy Sportowej jest ich kilkadziesiąt.
– Nie wiem czy to jest przesada, ptaki zasiedlą je na tyle na ile będą potrzebowały – mówi Tomasz Bronicki. – Rekompensatę robi się dla danego obszaru.
Budki zasiedlą prawdopodobnie przede wszystkim jerzyki. W Polsce te ptaki spotykane są od końca kwietnia do połowy października, jednak przeważnie przylatują w maju i odlatują już w sierpniu. Są objęte ochroną.
Polega ona nie tylko na powstrzymaniu się czasowo od prac budowlanych, mogą się bowiem gnieździć w zakamarkach budynków, ale również na rozwieszaniu skrzynek lęgowych o specjalnej konstrukcji. Wloty są małe, więc duże ptaki nie mogą się dostać do środka.
Przypomnijmy. Przy ulicy Sportowej w ciągu ostatnich miesięcy remont elewacji przeprowadzano na trzech blokach.
Prawdziwy Zigi16:29, 12.04.2020
Gdyby nie ptaki to by was zrzarło robactwo , jeden wróbel pochłania kilkaset owadów dziennie, nietoperz dziennie około 3 tyś. komarów. Ja wolę obesrane okno niż robactwo w domu.
Rico18:37, 12.04.2020
Pierwszy raz podoba mi sie to co piszesz
Ona16:54, 12.04.2020
Brawo za dobra imicjatywe,oby wiecej takich dobrych pomyslow.Bzdury wypisuja co niektorzy ,chyba tacy co nie lubia przyrody.
Tyga17:28, 12.04.2020
Super inicjatywa, brawo!
Pozostałe komentarze
Okna14:42, 12.04.2020
Jestem ciekaw co na to mieszkancy jak bedą miec posr....ane okna?
Jerzyk15:23, 12.04.2020
przyjdzie prezesio i umyje ci okna
gniazdowski17:16, 12.04.2020
Nie nie będą mieć obsr...nych okien. Sklejka zawiera formaldehydy, żaden ptak się tam nie zagnieździ
Ja17:56, 13.04.2020
to umyjesz okna w czym problem?
klatka15:28, 12.04.2020
lepszy pożytek bedzie jak sprzataczki zdyzenfekuja klatki schodowe panie prezesie SM
Rico18:22, 12.04.2020
Te budki lęgowe to dla szpaków!! Sam wlot do budki dla szpaka musi mieć średnicę 4,7 – 5,0 cm. Budki dla jerzyków są inaczej zbudowane i inna jest średnica otworu wlotowego. Średnica wlotowa jest ważna dla bezpieczeństwa lęgu i wpływa na gatunek ptaka który zasiedli taką budkę. Tak na marginesie to już trwają lęgi i budki najlepiej wieszać do marca max do połowy marca. Inna sprawa to czyszczenie takich budek. Co roku należy (najlepiej w lutym) czyścić takie budki w środku. Bardzo dobra inicjatywa ale trochę bez fachowej wiedzy... Ale w przyszłym roku na pewno zasiedlą te budki. Proponuję dowiesić też dla sikorek. Będzie wiecej ptaków w mieście i mniej insektów. Sikorki są terytorialne, więc budka od budki musi być zawieszona około 25 metrów
Rico18:25, 12.04.2020
Budka dla jerzyka powinna mieć wymiary zbliżone do prostopadłościanu o bokach 18 x 20 x 36 cm, z owalnym otworem wlotowym o wymiarach min. 3,5 x 6,5 cm umieszonym z brzegu dłuższego boku skrzynki.
Rico18:33, 12.04.2020
Jeden jerzyk potrafi upolować dziennie nawet 20 tys. komarów much i meszek.
Rico18:36, 12.04.2020
mam nadzieję, że budki nie są od południowej strony bo jajka będą na twardo a ptaki będą pieczone
Rico20:27, 12.04.2020
w sumie, budki powieszone na drzewie to liście drzew dadzą cień i jeżeli będą wisiały od strony południowej może nie będzie tak źle.
XXL20:57, 12.04.2020
Budki lęgowe muszą mieć odpowiednie średnice dla poszczególnego gatunku ptaków. Budki buduje się z naturalnych materiałów, pod otworem musi być odpowiedni szczebelek lub żerdź. Budki montuje się od strony północnej, żeby słońce ich nie przegrzewało. A tych z największym otworem może zamieszkać prezes klubu ŁUBUDUBU i DUDUŚ.
Rico21:05, 12.04.2020
Naoglądałeś się bajek i chcesz by pod otworem był patyczek.... Ptaszek sobie przysiądzie na drzewku. Patyczek stwarza zagrożenie dla lęgu i ptaka ponieważ to jest ułatwienie dla kuny. Podpiera sie na tym patyczku a drugą łapą sięga do wnętrza budki. Dobrze by było by otwór wlotowy stanowił taki tunel i nabić na wierzch z 2-3 cm grubości deskę z takim samym otworem (oczywiście otwory spasować) to utrudnia kunom sięganie po lęg. Pólnocna strona też nie do końca dobra. Najlepiej wschodnia. Od Północnej strony jest chłodniej a zimą w budkach chronią sie inne ptaki np wróble, czy sikory
Ornitolog10:07, 13.04.2020
Deska niecheblowana i nie malowana tak, odpowiednie wymiary i otwór tak, patyczek nie, kierunek północny nie ( na N to schrony dla sów i nietoperzy). Zawieszenie otworem na pd, lub pd wsch, aby na wiosnę o świcie gdy jest najchłodniej lęgi nie wymarzały. Dodać jeszcze garść świeżych wiórów na zachętę i konieczność ich corocznego czyszczenia, najlepiej w zimę. Zawieszenie w taki sposób aby uniemożliwić penetrację przez drapieżniki. A i tak nawet przy takich staraniach zasiedlenie max 20 proc. budek. Kluczowym jest też dostępność pokarmu, np krzewy z pąkami.
Do Rico21:24, 12.04.2020
Gdzieś ty widział kunę, tchórza lub innego gada wstępującego na naszych terenach.
Rico22:05, 12.04.2020
widać, jeszcze kuna nie przegryzła ci przewodu w samochodzie. Wychodzę na balkon po 23 to widzę jak kuny się przemieszczają i nie są to koty!!
Borys bódka07:42, 13.04.2020
A czynszu do dziesiątegogo spółdzielnia nie dała rady wyliczyć .Ciekawe czy w tych budkach są pomierniki ciepła i ile taki jeżyk zapłaci czynszu.
Adamus10:14, 13.04.2020
Nie pisz bzdur bo czynsz za kwiecień i rozliczenie wody były w piątek
Mieszkańcy SM 08:29, 13.04.2020
Zapłacą za budki
Lepsiej11:08, 13.04.2020
Klatki i drzwi wejściowe do bloków dezynfekujta lepiej
Lew12:56, 13.04.2020
Taki problem z tymi budkami, że lipiej nic nie robić.
Mieszaniec 13:11, 13.04.2020
Oko wielkiego brata w środku
Długo szukałem18:58, 13.04.2020
Długo szukałem 219:01, 13.04.2020
Cóż, system komentarzy nie przyjmuje skryptu, więc wrzucam zwykły link do youtuba. Piosenkę poświęcam Dudusiowi :)
https://www.youtube.com/watch?v=ZYrH3UTMdGg
A tu tekst, jeśli ktoś chce razem pośpiewać. Proponuję zacząć od drugiej zwrotki:
"Wiejskie harce i zabawa,
Dziadkowych wspomnień słodki czas,
Prawie jak w bajce , czy to sen , czy jawa,
Gdy prosiakiem był dziadek nasz .
Kto słuchać chce dziwnych opowieści
Niech razem z nami wyrusza w dal,
A wszystko to , co w głowie się nie mieści,
Duduś ma jak co dnia własny plan.
Ref. : Duduś , Ferdek , Tasia i Mela
Na wsi mają swój ukochany dom,
I przygód tak wiele,
Cały szeroki świat poznać chcą ."
itd.
Przyroda22:32, 13.04.2020
Proponuję nie wycinać drzew w mieście i okolicy i ptaki bez sztucznych ze sklejki budek sobie bardzo dobrze poradzą.
Mniej betonu! Więcej zieleni!
Będzie mniej dokuczliwych owadów i chorób.
Rico09:11, 14.04.2020
Głupoty wypisujesz, ptaki dziuplaki nie załozą gniazda na drzewie. Nie uplecie sam, musi mieć dziuplę a te budki to takie dziuple!! Ptaki dziuplaki to: dzięcioły, szpak, sikory bogatka, modraszka, sosnówka, kawki, muchołówki, kowalik, pełzacz leśny i ogrodowy, wróbel mazurek i domowy, większość sów, dudek, kraska, wróble domowe i wróbel i jeszcze kilka innych. Te ptaki potrzebują dziupli. Dziuple zwykle powstaja albo naturalnie w starych drzewach lub wykuwane przez dzięcioły ale muszą być stare drzewa
Natura09:20, 14.04.2020
Tak. Głupoty. A ty mondrosci same. Chcesz powiedzieć, że gdyby nie te solankowe budki to ptaki by wyginęły. Och. Cóż za monetą teoria. Jestem w podziwie dla tak lotnego umysłu. Tyle setek tysięcy lat radziły sobie bez tych sztucznych budek, a teraz nie poradzą. Ucywilizować je chcesz. No. Szacun.
Rico17:27, 14.04.2020
tak na marginesie to te budki jeżeli miałby być dla jerzyków to wiszą za nisko i nie mogą w gałęziach. Przez gałęzie jerzyk może połamać skrzydła. Budka musi wisieć wysoko najlepiej pod dachem ponieważ jerzyki startują najpierw szybując w dół z 5-6 metrów i dopiero wznoszą się. Budka nie może być głęboka bo nie da rady wylecieć i otwór o wymiarach jak opisałem wyżej. https://budkadlajerzyka.pl/
http://www.jerzykionline.pl/files/budki_dla_jerzykow.pdf
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu kolniak24.eu. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Włodarz tłumaczy, że dokonano także wyceny gruntów
Wszystko pomijając to bardzo dziwię się radnym że nawet jedna osoba nie ujmuję za tymi ludźmi.Nic do tej pory miasto nie zrobiło dla nich jak oddali te bloki w latach bodajże 80 to i tak jest . Właśnie dlaczego nie podciągnęli miejskiego ogrzewania jak robili obwodnicę.
Bożena
08:47, 2026-06-28
Czy propozycja burmistrza jest jedynym rozwiązaniem?
Mam wrażenie że nic tu nie można zrobić Ogrzewanie zrobi ...skończy się dzierżawa ogródki będą w takiej cenie że nikt ich nie kupi .... Wszystko już dawno dobrze zaplanowane .... A ludzie co tam mieszkają ??? ŻYCIE K***A ZYCIE .... przykro ok przykro 😔
Jagoda
08:38, 2026-06-28
Włodarz tłumaczy, że dokonano także wyceny gruntów
Blok to można postawić na placu zabaw przy przedszkolu.Po co ten plac jak tam dzieci zero i syf .Plac miasta jest przy Grubym Benku tam też można postawić. .Przy lotnisku jest plac.
Jan
08:37, 2026-06-28
Kolnianie bawią się na festynie miejskim
Chodzą później całą noc i drą chałapy .A gdzie są rodzice tej młodzieży a co na to policja.No zresztą jaki pan taki kram.Za drzwiami i ścianami nic nie widać i słychać.Aby na zewnątrz było ok.a pieski dobrą robotę robią.
Gołębiarz
08:03, 2026-06-28