Dziękuję za to, że 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej tak dynamicznie się rozwija - powiedział wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak do uczestników, szóstej w tym roku, przysięgi wojskowej podlaskich terytorialsów.
Prawie 30 osób w sobotę (24.09) wstąpiło w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej. Przysięgę złożyli podczas uroczystości na Placu Wolności w Kolnie.
- Przed chwilą żołnierze z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyli przysięgę wojskową. To jest najważniejsza chwila w życiu każdego żołnierza. Potwierdzili swoje oddanie Polsce, potwierdzili to, że będą służyć obronie naszej Ojczyzny - zwrócił się do zebranych wicepremier Mariusz Błaszczak. - Bardzo ważna chwila dla społeczności lokalnej dlatego, że żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej stanową komponent lokalny polskich Sił Zbrojnych. To ludzie, którzy sprawują swoją rolę zawodową i jednocześnie potrafią połączyć aktywność zawodową ze służbą wojskową.
Wśród składających przysięgę na sztandar 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej znaleźli się m.in. nauczyciel, lekarz weterynarii, diagnosta laboratoryjny, technik BHP, informatyk, urzędnik, a także studenci i uczniowie.
- Położenie geograficzne naszego regionu sprawia, że szczególne znaczenie w naszej działalności ma współpraca z wojskami operacyjnymi i siłami sojuszniczymi. Uczestniczymy w najważniejszych ćwiczeniach w Siłach Zbrojnych, a od ponad roku ramię w ramię współdziałamy z naszymi kolegami z wojsk operacyjnych w ochronie granicy państwowej. Zacieśniamy także współpracę z naszymi sojusznikami, w tym z litewskimi Wojskami OT oraz Batalionową Grupą Bojową NATO w Polsce - powiedział płk Sławomir Kocanowski, dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
::addons{"type":"youtube","url":"https://www.youtube.com/watch?v=5lLjN9BseMc"}
Poza pododdziałami WOT w uroczystości brali także udział żołnierze Batalionowej Grupy Bojowej NATO, na czele z ppłk. Trevorem Philipsem.
- To bardzo ważny sygnał naszej jedności, naszej solidarności i tego, że budujemy wspólnie interoperacyjność - podkreślił szef MON.
W obecności zebranych, w tym dowódcy WOT gen. broni Wiesława Kukuły, wicepremier Mariusz Błaszczak podpisał koncepcję utworzenia Komponentu Obrony Pogranicza WOT składającego się z 10 batalionów, docelowo 7500 żołnierzy. Jego zadaniem w czasie pokoju jest wsparcie Straży Granicznej, a w czasie wojny bezpośrednia obrona granicy.
We współorganizację zaangażowany był Urząd Miasta Kolno. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Wojskowa z Siedlec.
Uroczystości towarzyszył piknik wojskowy, w który zaangażowali się również żołnierze szeregu instytucji wojskowych (m.in. 1 Pomorska Brygada Logistyczna, 18 pułk logistyczny, Wojskowa Akademia Techniczna, Żandarmeria Wojskowa, 10 Pułk Samochodowy, 18 Wojskowych Oddział Gospodarczy, 25 Wojskowy Oddział Gospodarczy, szpital wojskowy w Ełku).
Czytaj więcej: kolniak24
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć Sylwestra Nicewicza
obywatel16:11, 25.09.2022
premier???? od kiedy????
:-)20:23, 25.09.2022
vicepremier to jak mają sie zwracać?
Zwykła obywatelka12:07, 26.09.2022
Od kiedy jest premierem ?
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu kolniak24.eu. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
32-latka, jak i 47-latek stracili prawa jazdy
Ten ptaszek z czerwonego to już chyba wszystkie rozumy pozjadał, taki jest mądry...a to prawda ze teściowa z księdzem robi bara bara ??
Ten ptaszek
22:47, 2026-06-22
Sprzęt do nauki zdalnej dla szkoły
Oddaj prostaku bursę, co ci przeszkadzała? Nikt znajomy nie pracował? żeby placówkę utrzymać. Stoją pokoje puste dla kogo? Dla twojej przyjemności? Młodzież by się znalazła i ludzie mieliby pracę za najniższą, ale by mieli, a tak ,ani młodzieży, ani bursy, ale rude loki i okular na ryju zadowolony, że ludzi pozbawił pracy, bo łon jest starosta, ale nie człowiek, czyli nikt i wróć wreszcie do swojej prawdziwej partii, tylko trzeba mieć honor nie Tado? i nawet nie próbuj startować w wyborach, bo każda lista, na której się znajdziesz będzie w miarę naszych możliwości omijana, na czym stracą inni z listy. Nie pozdrawiam, ale nie życzę źle, różnimy się.......
Zabielak
22:02, 2026-06-22
32-latka, jak i 47-latek stracili prawa jazdy
Poza terenem zabudowanym to z tego co pamiętam można jechać 90 km/h chyba, że na zakrętach ich złapali 🤣🤣 Nie od dziś wiadomo, że policji nie chodzi o bezpieczeństwo a wpływy do źródełka 🫣😁😉
Kierowca
21:24, 2026-06-22
Zanieczyszczona woda w gminie Kolno
Zabraliście ordery to was potruja
Zabraliscie
20:12, 2026-06-22